Už 19. května zavítá do Plzně další ze série CRA IoT Hackathonů. Jde o akci, která je zaměřena na využití tzv. internetu věcí a fanoušky moderních technologií. Během jediného dne mají účastníci za úkol vymyslet a sestrojit funkční prototyp zařízení, určeného pro fungování v síti LoRa, kterou provozují České Radiokomunikace. Internet věcí je nová technologie, která se v ČR postupně rozšiřuje a přináší zajímavá řešení pro řadu oblastí – například pro chytrý průmysl, chytrou domácnost a v poslední době velmi diskutovanou oblast chytrých měst. CRA IoT Hackathonů se neúčastní pouze studenti, ale je oblíbená i mezi zkušenými techniky a fanoušky moderních technologií obecně. Vítězný tým získá 15.000,- Kč.

Plzeňský hackathon je celodenní akce a koná se za podpory Domu digitálních dovedností – Centra robotiky, přímo v jeho prostorách. Účastníkům této soutěže se nabízí další prostor pro přímé setkání s novými technologiemi, daty a prostředky z oblasti internetu věcí, ke kterým by se jinak nedostali.

Hackathony jsou určené jednotlivcům nebo týmům vývojářů, kteří přímo na místě mohou sestrojit a aplikovat své nápady na využití internetu věcí (IoT) v síti LoRa (Long Range). České Radiokomunikace sítí LoRa aktuálně pokrývají krajská města na území ČR.

Technologicky zaměřené akce se uskutečnily už v loňském roce a také v březnu tohoto roku v Brně a v dubnu v Praze. Přinesly řadu zajímavých nápadů – například pro oblast chytrého parkování, monitoring pohybu osob, zvířat a věcí (i v prostorách, kde není dostupný standardní GPS signál), nebo projekty pro svoz odpadu apod. V Brně v letošním ročníku zvítězil projekt – zařízení, které má za úkol monitorovat prostředí při přepravě potravin a zboží umí kontrolovat, jaké podmínky během cesty panovaly – teplotu, vlhkost, světlo, náklon a současně i lokalizovat náklad. Lze monitorovat jak celý náklad ve voze, tak konkrétní balení. Využití najde u výrobců, dopravců, prodejců, e-shopů apod. V Praze byl úspěšný prototyp zařízení pro monitoring odpadních vod – měření hladiny v kanalizační síti, detekce a lokalizace znečištění a monitoring obsahu odpadních vod.

Úspěšné týmy čekají i v Plzni kromě zajímavých zkušeností i hodnotné ceny – projekt na prvním místě získává finanční odměnu 15.000,- Kč, tým na druhém místě může získat 10.000,- Kč a třetí místo 5.000,- Kč. Ceny do soutěže věnoval i internetový obchod Arduino-shop.cz. Zájemci z řad vývojářů a fanoušků moderních technologií, kteří chtějí změřit své síly, se mohou přihlásit na internetové stránce http://pripoj.me/cra-iot-hackathon/.