Plzeň – Je to konečně tady! Po roční přestávce se dnes do Plzně vrací prestižní zápasy základní skupiny evropských pohárů. Fotbalová Viktoria sice tentokrát nebude hrát nablýskanou Ligu mistrů, ale čeká ji šest utkání v Evropské lize, která stojí ve stínu slavnější Ligy mistrů. To ale neshazuje její kvalitu, protože i v ní se dá narazit na kvalitní a zajímavé soupeře. Prvním protivníkem svěřenců Karla Krejčího bude dnes od 19 hodin v Doosan Areně běloruský celek Dinamo Minsk.

Evropská liga přinese sportovní radost fanouškům, ale na druhou stranu je nepotěší průvan v peněžence.

Deník se s pomocí vášnivého fanouška pokusil vyčíslit sumu, kterou sportovní nadšenci nechají za fotbalové, ale i hokejové zápasy. Petr Kovanda z fanouškovského sdružení výjezďáci.cz patří k příznivcům, bez nichž – řečeno s nadsázkou – by nehodili buly či neprovedli úvodní výkop. Nevynechá skoro žádné utkání hokejové Škodovky a fotbalistů Viktorie. Fotbalová sezona spolu s hokejovou ho prý vyjde na velké peníze. Na většinu zápasů totiž bere manželku a dceru. „Radši to nepočítám. Budou to desetitisíce. Někdo jezdí po hradech a zámcích a na dovolené, my chodíme a jezdíme na fotbal a hokej," řekl Kovanda.

Na házené v Plzni byl loni jen na třech zápasech. „Časově se to nedá stihnout, protože musím také pracovat. Se synem máme firmu," podotkl fanoušek.

Letos celosezonní nejlevnější fotbalová permanentka na domácí Synot ligu stála 1300 korun, za nejlacinější balíček na tři domácí zápasy v Evropské lize fanoušci dali 1000 Kč.

Levná záležitost nebudou ani výjezdy za viktoriány na venkovní mače v EL. „Tady už zvažujeme, kam pojedeme. V mém případě jsou výjezdy násobeny dvěma či třemi, protože manželku a dceru fotbal baví. Do Vídně pojedeme na 99 procent. Minsk a Villarreal zvažujeme," vysvětlil fanda.

Jen pro orientaci: S výjezďáky.cz vyjde cesta do Rakouska bez vstupenky na zhruba 650 Kč a čtyřdenní fanouškovský zájezd do španělského Villarrealu stojí bez vstupenky 4 460 Kč. „Cenu zájezdu do Minsku ještě nevím," sdělil organizátor zájezdů Zdeněk Pavel.

Kovandu něco stojí i hokej. Cenu roční permanentky zveřejňovat nechce, protože fanouškovský kotel dostává od klubu zvýhodněnou cenu. „Rozdílovou částku pak dáváme do fondu na zápasová chorea," upozornil.

Vstupenka na jeden hokejový zápas na stání jinak stojí 130 korun, zvýhodněný balíček na pět zápasů na stání vyjde na 520 Kč a za balíček na 12 zápasů dáte 1300 korun.

„Fanoušci mají možnost měsíc dopředu si vybrat jakýkoliv domácí zápas," informovala marketingová manažerka HC Škoda Plzeň Magdaléna Bočková.

Permanentka na házenou mužů stojí 650 korun, vstupenka pro dospělého 80 Kč a pro důchodce 40 korun.