Kvůli podvodu s evropskými dotacemi stanulo před Krajským soudem v Plzni osm lidí a tři společnosti. Podvodem měli z evropských fondů vylákat celkem přes 2 700 000 korun. Za dotační podvod, poškození finančních zájmů EU a spolupachatelství hrozí všem obžalovaným podmínky a statisícové pokuty.

Podvodu se měli podle obžaloby dopouštět od roku 2016 do roku 2019, kdy fingovali školení, za která poté inkasovali evropské peníze. Ze získaných financí pak vypláceli i lidi, kteří vystupovali jako školitelé.

Fotbalista David Limberský se loučil s fotbalovou kariérou před vyprodaným stadiónem své domovské FC Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech.
Limberský se loučil gólem z voleje. Viktoria vyřadila jeho osmičku

Roman Polanský, majitel pekárny z Písecka, u soudu vypověděl, že chtěl pro firmu získat drahý software ke zlepšení technologie, na který však neměl dost peněz. „Od známého Stanislava Šlehofera (rovněž obžalovaný – pozn. red.) jsem se však dozvěděl, že jej na dotaci nelze pořídit. Nicméně by prý bylo řešení získat prostředky na software prostřednictvím školení,“ popsal u soudu Polanský s tím, že s návrhem souhlasil. I přesto, že Šlehofer oznámil, že školení budou nastrojená . „Od manželky (taktéž obžalovaná pozn. red.), která ve firmě pracuje v administrativě, si pak vyžádal potřebná data,“ dodal podnikatel.

Stanislav Šlehofer do podvodu zainteresoval ještě další firmu, připravil projekt na získání dotačního titulu a prostřednictvím Polanského firmy zažádal o dotaci ministerstvo práce a sociálních věcí. Načež získal přes milion a půl korun.

Poznáte obec na fotografiích?
KVÍZ: Poznejte obec, kterou zachytil hledáček redakčního fotoaparátu

Šlehofer pak kontaktoval další společnost se záměrem zapojit ji do projektu jako další školící subjekt. „Další obžalovaní – Marcela Š., Petra P., Jiří B., Jitka N. a Josef V. se měli na trestné činnosti podílet především tím, že měli provádět administraci dotačního projektu a především minimalizovat riziko kontroly za strany poskytovatele dotace,“ stojí v obžalobě. Obžalovaní měli dále vytvořit prezenční listiny školení, do kterých měli uvést nepravdivé údaje, protože školení nebyla vůbec provedena. Na základě dotace pak získali dalších více než 1 200 000 korun.

Soud pokračuje v následujících dnech výslechy obžalovaných a svědků. Kromě podmínek a pokut hrozí obžalovaným i zákaz přijímání dotací až na 10 let.