Vyrazily jsme vyzbrojené kasičkou a falešnými průkazkami vybírat peníze jménem fiktivní neziskové organizace na opravy dětských domovů. A nestačily jsme se divit.

„Dobrý den, přispějete na děti z dětských domovů?“ oslovujeme první dvojici. Ta ale prochází kolem a dělá, že nás neslyší. Ani další dva pokusy nejsou úspěšné. „Už jsme přispěli,“ odpovídá za úprku mladý pár. „Já také potřebuji peníze,“ odbývá nás velmi spěchající mladík. Záhy se ale začíná dařit. „To víte, že jo. A kolik chcete?“ ptá se paní hledá peněženku a už vytahuje padesátikorunu. V té chvíli už se musíme prozradit. „Omlouváme se, peníze si nechte. Jsme z Plzeňského deníku a zkoušíme, kolik by si mohli podobným způsobem vydělat podvodníci,“ vysvětlujeme ženě, která se smíchem přiznává, že naletěla. „No, vidíte to, jak jsem hloupá. Asi jsem měla chtít vidět nějakou průkazku, že jo?“ říká. A tak v krátkosti vysvětlujeme, na co si dát při podobných sbírkách pozor.

Za pár okamžiků už nám dává dvacetikorunu další muž. Ten nám dokonce peníze nutí, i když už ví, že ho jen testujeme. Po něm hledá drobné i mladá žena. Ta si sice říká o nějakou průkazku, ale ta naše falešná, jí úplně stačí a nijak podrobněji ji nezkoumá. Když odhalujeme pravý stav věcí, je překvapená. „Opravdu ty peníze nechcete? To jsem tedy naletěla. Jak slyším, že to je pro děti, tak většinou neváhám. Už dneska takhle přispívám podruhé,“ přiznává.

Redaktorky Plzeňského deníku Šárka Meissnerová (zprava) a Petra Petříková zastavují jednu zoslovených žen, které chtěly přispět při fingované charitní akci, na opravy dětských domovů.

Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Zastavujeme také maminku se dvěma malými kluky. Neváhá ani minutu a každému z nich sype do ruky drobné, aby nám je předali. Počítáme, kolik mají v ručičkách přichystáno a pak příspěvek s vysvětlením odmítáme. „Jsem máma a děti mám ráda, takže přispívám skoro vždycky. Příště už si ale dám větší pozor. Tak kluci, teď si za ty penízky zajdeme na zmrzlinu,“ navrhuje.

O příspěvek žádáme i další kolemjdoucí, muže i ženy. Starší i studenty. Po chvíli si ale všímáme zajímavého úkazu. Začíná se kolem nás tvořit jakýsi prapodivný kruh. Jakmile nás totiž lidé spatří s kasičkou v ruce, už notný kus před námi uhýbají, aby se nám vyhnuli, a jakmile nás minou „bez újmy“, opět se vrací doprostřed ulice. Nastává několikaminutové období, kdy se zdá, že jsme snad neviditelné. „Dobrý den…,“ chceme slušně požádat, ale než stačíme ve větě pokračovat, náš vyhlédnutý objekt už je několik metrů za námi. Ve vteřině zaměříme skupinku studentů, a tak míříme právě k nim. Jsou to ale cizinci a nemají zájem s námi cokoli řešit. Začíná se ale znovu dařit, lidé otevírají peněženky o sto šest. Loví koruny, dvoukoruny i dvacetikoruny a seznam částek, které lidé chtějí darovat, se prodlužuje. Starší paní nás ale překvapuje. Něco se jí nezdá. „Na podobné sbírky moc nepřispívám. Nejsem si jistá, jestli ty peníze skutečně dorazí tam kam mají. To ale neznamená , že podezírám přímo vás,“ říká žena a tak ji utvrzujeme v tom, že tentokrát podezírá správně.. „Musíme vás pochválit. Jste jediná, kdo o nás dneska vážně zapochyboval,“ přiznáváme a trošku vyzvídáme. „Jak vás napadlo, že jsme falešné? “ptáme se. „Bylo mi divné, že nemáte žádné označení. A taky byste měly mít nějaké průkazky nebo ne?“ trefuje žena hřebíček na hlavičku.

To už ale máme hodinu U Branky ze sebou a tak děláme závěrečný součet. Suma sumárum to máme 554 korun čistého za hodinku na sluníčku a vzduchu v parku.

Kdybyste se chtěli naší reportáží inspirovat a vylepšit tak váš rodinný rozpočet, hrozí vám za trestný čin podvodu až dvouletý pobyt za mřížemi. Pokud byste si podobným počínáním přišli na vyšší částky a způsobili tak velkou škodu, může soud vyměřit až tříletý trest.

Důvěřuj, ale prověřuj

U Branky jsme si ve středu s kolegyní zahrály na pracovnice Charity a žádaly jsme příspěvky na opravu dětských domovů. Chtěly jsme zkusit, jak snadno si může přijít podvodník na pěkné peníze. Neměly jsme v úmyslu lidi odradit od dalšího přispívání na dobré účely, ale spíš varovat, aby byli opatrnější. Nezapomínejme, že podvody jsou nejrůznější, nejen falešné sbírky! Je to totiž pořád dokola. Varování před podvodníky přichází snad ze všech stran, ale stejně se jim daří dál. Tak už ty parazity neživme!

Šárka Meissnerová