„Jsem nesmírně rád, že se v tak rekordně krátké době podařilo robotickou operativu obnovit. Požár nás odstavil na dva měsíce a především díky skvělé koordinaci managementu nemocnice můžeme opět poskytovat pacientům komfort, na který jsou zvyklí. Zásadní výhodou chirurgického výkonu pomocí robotického přístroje je minimální otevření těla pacienta, rány jsou mnohem menší, odpadají problémy s jejich hojením a rekonvalescence i návrat do běžného života je velmi rychlý,“ řekl přednosta Urologické kliniky FN Plzeň Milan Hora.

Robotická operativa byla ve FN Plzeň zavedena v roce 2020 pro chirurgické, urologické a gynekologické operace. V současné době slouží hlavně pacientům s onemocněním tlustého střeva a konečníku, bariatrickým pacientům a pacientům s urologickými a gynekologickými problémy. V roce 2023 se v těchto odbornostech provedlo celkem 14 650 operací, z toho téměř 500 zákroků právě robotickou cestou.

Nová terasa metabolické JIP.
Unikát. Pacientům metabolické JIP v plzeňské nemocnici pomáhá k uzdravení terasa

K požáru v přípravně sálu došlo 4. ledna 2024. I když byl malého rozsahu, činila tehdy hasiči předběžně odhadnutá škoda celkem 18 milionů korun, a to vzhledem k vysoké hodnotě přístrojů a nástrojů, které byly v místnostech zasažených teplem či zplodinami hoření. „Uchránili jsme majetek v hodnotě 200 milionů korun,“ konstatoval po uhašení mluvčí hasičů Petr Poncar.