Osmdesát čtyři pacientů infikovaných koronavirem bylo ve čtvrtek hospitalizováno ve Fakultní nemocnici (FN) v Plzni. Od začátku pandemie je to tak nejvyšší počet. FN tudíž otevřela nový urgentní covid příjem v areálu bývalé Vojenské nemocnice na Borech a pro covidové pacienty další speciální oddělení v covidovém pavilonu ve FN Bory.

„Nový urgentní příjem bude fungovat nepřetržitě,“ sdělila mluvčí FN Gabriela Levorová.

Nemocnice nyní disponuje 807 lůžky napojenými na kyslíkovou terapii a 90 plicními ventilátory. „Jejich počet je dostačující, v brzké době obdržíme od Ministerstva zdravotnictví dalších 10 kusů,“ informuje FN na webových stránkách. Pro děti zaměstnanců nemocnice od pondělí také zprovozní malé školní skupiny pro prvňáky a druháky.

V Plzeňském kraji přibylo za středu rekordních 539 infikovaných. Nejhorší situace je v okrese Plzeň-sever. Největším ohniskem nákazy je domov seniorů Panaroma v Tachově, kde se nakazilo už 56 osob. „Jedná se o 31 klientů domova a 25 zaměstnanců, z toho pět klientů je příznakových, personál bezpříznakový,“ řekl ředitel krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.

„Na základě informací od epidemiologů je v kraji nejvíce pozitivních osob ve věkové skupině 25-44 let, naopak ubylo pozitivních osob u nižších věkových skupin. Navýšilo se ale procento pozitivních ve věkové skupině 65+ z původních 11 % na 13 % z počtu odhalených pozitivit,“ uvedla mluvčí kraje Alena Marešová.

Podle Marešové se na základě prognóz stále navyšuje kapacita lůžek pro pacienty s COVID-19, a to jak ve FN, tak v dalších nemocnicích a omezuje se tak operativa. Na doporučení ministerstva zdravotnictví rovněž chystá vedení kraje navýšit kapacity mimo nemocnice. Podle informací Deníku by polní nemocnice měla vyrůst v Plzni, kde přesně ale kraj zatím neupřesnil.