"Jedná se o nízkoprahovou ambulanci pro osoby z Ukrajiny, jejíž součástí je návaznost péče a tlumočení. Zde nabízíme lékařskou pohotovostní službu pro dospělé, lékařskou pohotovostní službu pro děti a dorost a zároveň i gynekologicko-porodnickou ambulanci,“ vysvětluje ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

UA POINT se nachází v areálu FN Plzeň-Lochotín ve vchodu C a funguje 24 hodin denně. Pro potřeby ukrajinských občanů byla zřízena i telefonní linka UA POINTu 377 103 070.

Na snímcích je Vlastislav A. s policisty a pohled na místo tragédie.
Bez slitování: Propustili ho z léčebny moc brzy. V knihovně ubodal nevinnou

Jak vše funguje? Pacient ukrajinské národnosti přijde do Přijímací kanceláře, kde dojde k registraci, a obdrží dotazník a informační materiály v rodném jazyce. Po zaregistrování je vyšetřen ve zmíněném UA POINTu, kde je 24 hodin k dispozici ukrajinsky hovořící zdravotník. Základní ošetření a případně i další odborná zdravotní péče je poskytnuta na tomto místě dětským i dospělým pacientům, ženy s gynekologickými problémy jsou po registraci směrovány přímo do ambulancí Gynekologicko-porodnické kliniky.

Orientační systém areálu FN Lochotín je v hlavních vstupních místech nemocnice doplněn o značení UA POINTu v ukrajinském jazyce.