Původně měl nový pavilon vyjít na 2,2 miliardy korun, kvůli zdražování se ale náklady vyšplhaly na 3,8 miliardy. „V rámci původní studie se počítalo s výstavbou jednopatrového spojovacího koridoru. Protože nás ale covid poučil, zjistili jsme , že budeme potřebovat koridor dvoupatrový,“ řekl ředitel FN Václav Šimánek s tím, že jedno jeho patro bude určené pro návštěvy a veřejnost, druhé pro zdravotníky a pacienty.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo záležitost v nejbližší době projednat s ministerstvem financí a rozhodnout o navýšení rozpočtu na stavbu.

Chirurgický pavilon by měl mít celkem dvanáct pater, na střeše bude heliport. V budově se také bude nacházet velký urgentní příjem a emergency. Do nové budovy budou přemístěná chirurgická klinika, ortopedie, neurochirurgická a urologická klinika. „Do nového pavilonu se přestěhuje také anesteziologicko resuscitační klinika, která tam bude zastřešovat intenzivní péči,“ poznamenal ředitel.

Národní den železnice v Plzni.
FOTO, VIDEO: Národní den železnice v Plzni navštívily tisíce lidí

Doplnil, že část intenzivní péče se rozdělí na oddělení aseptické, tedy pro pacienty po neseptických operacích a druhé pro pacienty s infekční chorobou nebo infekční komplikací. „Nejen kvůli bezpečí pacientů, ale aby nedocházelo také ke křížení personálu. Oddělení budou vybavena i vstupními filtry,“ popsal Václav Šimánek.

V pavilonu rovněž vzniknou vysoce moderní operační sály se specializovanou technologií. Součástí pavilonu budou i tzv. dospávací pokoje, kam budou zdravotníci odvážet pacienty po operacích, díky čemuž se uvolní kapacita operačních sálů.

Nová budova chirurgie by mohla být hotová do čtyř let.