S prvním školním dnem začíná dětem i rodičům nelehké období. „Zejména prvňáčci se do školy těší a rodiče by je měli neustále ubezpečovat, že si zde najdou nové kamarády a naučí se spoustu nových věcí. Je zcela nepřípustné děti například strašit, jako to občas dělávají starší sourozenci,“ vysvětluje Veselá.

I sebemenší úspěch si zaslouží pozornost a pochvalu. „Také větší děti je potřeba chválit a povzbuzovat, aby věděly, že rodiče jejich práce a úsilí zajímá,“ pokračuje. „Odměňování za dobré známky je jistě dobrá věc, ale nemělo by to být pravidlem. Mnohem lepší je nad úspěchy ve škole projevit skutečnou radost,“ dodává Veselá.

Otázka, zdali jsou vhodnou odměnou peníze, vyvolala protichůdné reakce jak u psychologů, tak u rodičů. „Nejsem proti odměňování penězi za dobré výkony ve škole, ale když už rodiče na tento způsob pochvaly přistoupí, měla by být částka úměrná věku dítěte. Zacházet s penězi se učí děti již ve velmi útlém věku, je však potřeba určité přiměřené kontroly nad tím, co si dítě za peníze kupuje,“ vysvětluje Marie Mašková, která se zabývá především psychoterapií pro děti. „Nikdy jsme děti penězi neodměňovali, a to ani za jedničky ve škole. Jsme rezolutně proti tomu,“ uvedla jedna z oslovených maminek.

A co dělat, pokud se ve škole nedaří? Psycholožka radí pokusit se o kompromis nebo změnu režimu. „Pokud se dítě viditelně snaží, a přesto mu učení nejde, je třeba se mu nejprve intenzivně věnovat, a jestliže ani to nepomůže, bude nejlepším řešením vyhledat pomoc odborníka. Jestliže však dítě místo učení prosedí polovinu dne u televize či počítače a kvůli tomu nosí domů špatné známky, je nutné stanovit nová pravidla denního režimu. Není od věci zakázat televizi do doby, než se dítě ve škole zlepší,“ vysvětluje. Tělesné tresty by měly být pro rodiče tabu. „Facka stejně nikomu k lepším výkonům nepomůže, naopak může u dítěte vyvolat nedůvěru a strach,“ říká. „Trestem, možná ještě horším, než je bití, je vázanost rodiče na dítě, které přehnanou pozorností trpí. Zažila případ, kdy chlapeček s angínou chtěl jít za každou cenu do školy, jen aby nemusel zůstávat doma s maminkou,“ dodává Mašková.

Martina Němcová