Sousedi v Olešovicích u Úterý se nemají rádi. To by nebylo nic tak výjimečného, kdyby jejich neustálé spory nemusel často řešit soud. Zatím poslední dohady o túje a jejich ořezání, o nichž Deník informoval v srpnu a které skončily exekucí, jsou sice pomyslnou třešinkou, ale zřejmě nejde o poslední tahanici těchto dvou manželských párů v důchodovém věku.

Jedna strana tvrdí, že jí sousedi znepříjemňují život, jak mohou, před okny jim vysazují stromy a jinak jim stíní či na pozemek schválně složí kopu hnoje. Druhá strana říká, že jde o nesmysly, a naopak své sousedy osočuje z toho, že je pozorují z oken, pokřikují na ně nebo si je fotografují. Kde je pravda, ví jen oni – spolu už se ale nebaví vůbec, komunikují jen přes právníky.

Spory plzeňských seniorů Václava a Věry, kteří do Olešovic jezdí jen na chalupu, a manželů Petra a Hany, kteří se sem natrvalo přistěhovali před pěti lety z Prahy, začaly už v sedmdesátých letech minulého století. „Táta si myslel, že se to srovná, ale to se nestalo. Všechno jsme to tu vybudovali vlastníma rukama. Nikdy jsme konflikty nevyvolávali, ale sousedi nás k soudu donutili. Třeba tím, že si vedle našich oken složili hnůj. Když jim soud řekl, že ho mají odstranit, dali tam aspoň písek," popisuje Petr. Trpělivost mu přetekla, když jim s manželkou Hanou došlo, že kvůli tújím vysazeným zhruba metr od plotu musí doma svítit celý den. A požádali soud o odstranění stromů.

Soud jim vyhověl, jejich sousedi Václav a Věra ale odstranili jen část tújí. Takže přišel návrh na exekuci. A rovnou na veškerý nemovitý majetek a také důchod. „Je to nepřiměřené. Teď jsme dosáhli alespoň toho, že mi nestrhávají peníze z důchodu. Majetek mám ale zablokovaný pořád a podle katastrálního úřadu je tam prý návrh na prodej," říká pan Václav.

Že jsou vztahy vyostřené, a to nejen mezi zmíněnými sousedy, ví i místostarosta Úterý Zdeněk Škarda. „Manželé Václav a Věra jsou velmi choulostiví na své soukromí. Navíc na své sousedy posílají stavební úřad téměř kvůli jakýmkoli úpravám," řekl Deníku Škarda. Obecní úřad ale zatím nikdy nemusel fungovat jako arbitr.

„Každý pátek, kdy mají sousedi přijet, už mám stažený žaludek z toho, co zase bude," říká Hana. Teď, když je otázka tújí, z nichž zbyly jen pařezy, v podstatě vyřešena, se totiž sousedé zabývají pro změnu kůlnami. „Před lety tu byla jedna, teď jich je tu asi třináct," tvrdí Petr. Jeho sousedka Věra ale oponuje, že kůlny tam být musí, protože je třeba chránit nářadí, které na zahradě používají. Václav navíc říká, že výměna střechy u sousedů neproběhla tak, jak měla.

Jsou ale dvě věci, na nichž se obě strany naprosto shodnou – ani jedna rodina nepočítá s tím, že by nemovitost na severním Plzeňsku prodala. A ani jedna strana nehodlá svým sousedům ve sporech ustoupit.