Bývalý děkan plzeňských práv Jaroslav Zachariáš se dohodl s rektorem Západočeské univerzity Josefem Průšou na smíru. Co je obsahem návrhu, který předloží v září obě strany soudu, se ale snaží tajit. Novinářům se však podařilo získat čtyřstránkový písemný návrh požadavků, s nímž Zachariáš za rektorem přišel.

Exděkan dostal vloni v říjnu výpověď od nového vedení práv kvůli skandálům, jež se na fakultě začaly objevovat. Teď podle dokumentu požaduje jako kompenzaci za nemajetkovou osobní újmu pětadvacet děkanských platů, což činí zhruba dva miliony korun. „Je to jen zlomek skutečné újmy,“ píše se v návrhu. Chce také, aby ZČU prohlásila, že důvod pro okamžité zrušení jeho pracovního poměru neexistuje, a aby rektor soudu řekl, že fakulta pochybila, když o jeho výpovědi rozhodla. Včera Zachariáš médiím nic nesdělil. „Nebudu se k ničemu vyjadřovat,“ řekl pouze.

Stejně reagoval po setkání obou stran také Průša. „Tento spor je mezi námi a soudem, a nebylo by vhodné, aby se soudce dozvěděl informace od novinářů,“ uvedl rektor. Zcela jasně řekl jen to, že se univerzita nebude omlouvat.

Popřel také, že by nabídl finanční vyrovnání. Tato otázka prý ani nebyla předmětem jednání. O tom, zda Zachariáš na škole zůstane, rozhodne podle jeho slov až soud. Řešení mu předloží na jednání 1. září. Zachariáš však navrhuje dát společně soudu souhlas, aby rozhodl o neplatnosti okamžité výpovědi bez jednání. Chce tak zabránit další medializaci sporu.

Zachariášův advokát Josef Havlůj dále v návrhu o vyrovnání uvedl, že jeho klient preferuje mimosoudní řešení, a pokud je ZČU přijme, nepodá žalobu na ochranu osobnosti. V ní by exděkan požadoval daleko vyšší kompenzaci než 25 platů.

Podle studenta právnické fakulty Martina Marka, který na skandál s rychlostudenty upozornil, je dohoda se Zachariášem přijatelná. „Ale jen pokud by se dohodli na ukončení pracovního poměru s nějakými čtyřmi odstupnými platy. O 25 děkanských platech však nemůže být ani řeč,“ uvedl Marek. Platit za poškození dobrého jména by měl prý naopak platit exděkan univerzitě.