Do voleb jdou tři desítky uskupení, jména zástupců Plzeňského kraje najdete na více než polovině kandidátek. Suverénně nejvíc jich je na kandidátce Demokratické strany zelených – za práva zvířat, kde je z kraje každý třetí uchazeč z bezmála třicetičlenné listiny. Nejvýše postavená je na 6. místě Blanka Filipová, vedoucí záchranné stanice S.O.S. Život pro koně v Mířkově na Domažlicku. Na kandidátce nechybí ani předseda tohoto uskupení Jiří Andrle z Klenčí pod Čerchovem, jsou tam i majitelka psího hotelu, členka spolku na pomoc kočkám a další ochránci a ochránkyně zvířat.


Nahrává se anketa ...

Nejvýše z regionu se na svých kandidátkách dostali biolog a odborný poradce Jan Sedláček z Rokycan, který je dvojkou na kandidátce Aliance za nezávislost ČR - proti přijetí eura!, právník a vysokoškolský učitel Ondřej Dostál z Mirošova, kandidující za Stačilo!, jenž je taktéž dvojka, a plzeňská advokátka Petra Šrámková Harantová, trojka na kandidátce hnutí Hlas. V nejznámějších politických uskupeních se do nejvyšších pater kandidátek nikdo z Plzeňského kraje propracovat nedokázal.

O přízeň voličů se ve volbách do Evropského parlamentu ucházejí i tři muži, kteří v roce 2022 neuspěli v boji o křeslo v senátu za volební obvod číslo 7, kam spadá městský obvod Plzeň 2-Slovany, část okresu Plzeň-město, celý okres Plzeň-jih a část okresu Klatovy. Jsou to již 81letý bývalý olympijský vítěz a současný zastupitel města Plzně Jan Kůrka (SPD a Trikolora, 9. místo kandidátky), farmář Pavel Šrámek z Plzně (Svobodní, 5. místo) a Jiří Valenta z Plzně, bývalý poslanec a nyní pedagogický pracovník (Stačilo!, 13. místo).

Mezi známější jména na kandidátkách patří Klatovan Michal Sedláček, diplomat se zkušenostmi z Washingtonu, Los Angeles či Peru, čtrnáctka na kandidátce Spolu.

Někteří z uchazečů z Plzeňského kraje jsou velmi mladí. Vlastimilu Stříbrnému, studentovi z Plzně (uskupení Spolu), je pouhých 23 let, jen o tři roky starší je zaměstnankyně Centrální evropské banky, Klatovanka Daniela Dolejší (SEN21 a Volt Česko).

Plzeňský kraj nemá v současné době v Evropském parlamentu žádného zástupce, na rozdíl od Karlovarského kraje, který tam reprezentuje Ondřej Knotek z Mariánských Lázní (ten kandiduje i letos, je trojka na kandidátce Ano 2011). Volby se konají ve dnech 7. a 8. června.