Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) koncem loňského roku slíbil, že vyjedná s koaliční ODS na radnici posílení sociálnědemokratických pozic, místo toho si včera vyslechl, že se postaral zejména sám o sebe. A to na úkor své kolegyně v radě, Evy Herinkové (ČSSD). Herinkové totiž na návrh koalice sebrali včera zastupitelé její pravomoci nad Evropským hlavním městem kultury a přišla také o post 1. náměstkyně zastupující primátora v době jeho nepřítomnosti. Ten získal právě Zrzavecký. „Jinými slovy ČSSD nezískává nic, získává jen Zrzavecký," podotkla opozice.

Sociálním demokratům v Plzni se zhruba v polovině volebního období přestalo líbit, jak si jejich radní v koalici s ODS vedou. Uložili jim proto, aby se pokusili získat buď post primátora, nebo změnili poměr sil v radě ve svůj prospěch. Měli také usilovat o snížení nedávno schválených cen tepla v Plzni a znovu získat bezplatnou dopravu pro dárce krve. Jenže nic z toho ČSSD na radnici zatím nesplnila. Teď sice přišla s určitými změnami, ale kompetenci nad EHMK předala primátorovi a posílil jen Zrzavecký.

„Přitom veřejně ventiloval hlášky jako vydobydeme si silnější pozici, chceme primátora a podobně. Místo toho si zařídil lepší křeslo pro sebe, jinak se nic nikam neposunulo," prohlásil zastupitel za Občany.cz Ludvík Rösch. Podle něj bylo jen kosmetické také převedení kompetencí EHMK na primátora Martina Baxu (ODS). „To přece primátor řídí dávno, paní Herinková neřídí v oblasti kultury vůbec nic," dodal Rösch.

Podle Zrzaveckého je to ale jinak a sociální demokracii nejde o kompetence, ale o cíle. „Příští týden oslavíme dva roky koalice a vyhodnocujeme spolupráci. Pokud mluvíte o mém korýtku, tak já z toho nic nemám. Dovolenou trávím maximálně 25 kilometrů od Plzně, a tak mohu kdykoliv přijet a pana primátora zastoupit," snažil se vysvětlit zastupitelům důvod přelití kompetencí.

Opozice vzápětí vyzvala náměstkyni Herinkovou, zda by nechtěla post kulturní náměstkyně opustit a být jen radní města, nebo úplně na funkce rezignovat. Důvodem je právě ztráta dvou významných kompetencí. Podle Tomáše Jílka (TOP 09) je Herinková pro řízení kultury v Plzni ´zcela nekompetentní´.

Kritizoval i Zrzaveckého a řekl, že za jeho významnou kompetenci považuje ekonomickou ředitelku úřadu Hanu Kuglerovou. Jílek zdůraznil, že ČSSD zůstává na radnici ve vleku ODS. Herinkové se vzápětí zastal primátor. „My jsme ale vůči ní zdrženliví. Šla do voleb s tím, že chce být primátorkou a je to žena, která změní Plzeň," připomněl Rösch.