Eva Herinková (ČSSD)

- Je rozvedená a má 22letou dceru. Členkou ČSSD je od r. 2003.
- Má středoškolské vzdělání s maturitou a v současnosti studuje veřejnou správu (právní specializaci) na Metropolitní univerzitě Praha.
- Mezi její zájmy patří cestování, turistika, plavání, ruční práce všeobecně, kvízy, hudba a tanec.
Pracovní zkušenosti:
- 1984–2003 administrativní pozice u soukromého i státního zaměstnavatele
- 2003–2005 administrativní pracovnice u Krajského výboru ČSSD
- 2005–2008 tajemnice kontrolního výboru na plzeňském magistrátu
- 2008–2010 asistentka člena RPK na Krajském úřadu

Z šéfky sekretariátu hejtmana jste první námě/divstkyní primátora. To je slušný stranický vzestup.
Členkou ČSSD jsem se stala téměř před osmi lety a ve straně jsem si to skutečně odpracovala. Nejdřív jsem vedla administrativu na krajském výboru strany, pak jsem se dostala na radnici, kde jsem pracovala v kontrolním výboru s předsedou Miroslavem Brabcem. Šéfa jsem vyměnila, když začal výbor vést Milan Chovanec, a s ním jsem přešla na Krajský úřad. Tam jsem byla nejprve jeho asistentkou a později vedoucí kanceláře. Pak přišly volby, a protože jsem už v minulém volebním období pracovala jako zastupitelka na ÚMO 1, rozhodla jsem se zabřednout do politiky víc. Vyšlo to a jsem ráda. ČSSD teď může rozhodovat s ODS ve městě rovným dílem a je to dobře a ku prospěchu věci. Budeme se snažit rozhodovat vždycky ve prospěch občanů.

Promiňte, ale předvolebních hlášek a frází jsme si užili všichni dost. Jenže je po volbách a třeba město je teď už týdny pod sněhem a ledem, který se příliš nedaří uklízet. Přitom politici stále mluví o blahu občanů a co je pro ně třeba dělat. Jak to jde dohromady například s ledovkou pod okny radnice?
Do práce jezdím z Košutky tramvají a musím přiznat, že se bořím ve sněhu už cestou na zastávku a klouže to i na náměstí. Ale než se vydá nějaký příkaz k tomu, že se tu může použít sůl, chvíli to trvá. A to je případ, na nějž se ptáte. Nic není hned.

Dobře, úklid ve městě není váš rezort, tím je kultura. Co je pro vás osobně v kulturním dění prioritou?
Čeká nás realizace projektu Evropské hlavní město kultury 2015, což je priorita nejen pro mě, ale pro celé město. Pod tuto hlavičku se dá schovat veškerá kultura ve městě a mně půjde o to, aby všechno, co se nastartuje, také trvalo i dál. Aby to nebyly jednorázové akce, ale abychom začali více spolupracovat s neziskovými organizacemi nebo s podnikateli, navázali s nimi kontakty a rozjeli dlouhodobé kulturní projekty.

V přihlášce ke kulturnímu titulu jsou investice za tři miliardy korun. Jde to vůbec splnit?
Skutečně nevím, jestli se bude moci realizovat úplně všechno, co je v přihlášce. Rádi bychom, aby se postavilo divadlo, realizovala se galerie U Zvonu. Myslím, že i fotbalový stadion je součástí kultury. V rozpočtu teď máme peníze pouze na projektovou dokumentaci, ať už jde o divadlo nebo stadion. A je třeba urychleně začít shánět finance, protože v městské kase je nyní skutečně nemáme. Čekají nás tvrdá jednání na ministerstvu kultury a musíme znovu projednat i možnosti úvěrového rámce. Nemyslím, že by bylo nutné mít v Plzni divadlo za miliardu, můžeme realizovat i skromnější variantu. Je lepší mít dvě skromnější stavby než jednu obrovsky nákladnou.

Divadlo mělo být původně asi za 300 milionů korun, teď se běžně hovoří o miliardě. Je podle vás ještě možnost nebo vůle v projektu škrtat?
Doufám, že budeme všichni rozumní a budeme se snažit ten projekt zredukovat. Za miliardu je drahý.

Budou mít v evropském hlavním městě kultury prostor a šanci se prosadit i například neznámé divadelní či kulturní spolky, dostanou od města například finanční podporu?
Určitě ano. Mají možnost hlásit se do grantů, které vypíšeme. Budou pokračovat už zavedené kulturní granty, plánujeme i další projekty, které se budou týkat právě neziskových organizací a spolků. Budou souviset přímo s titulem EHMK 2015. Doporučuji jim sledovat aktuální vypisování grantů a dotací. Budou vyvěšovány například na webu www.plzen.eu.

Město vloni ubralo peníze filmovému Finále i festivalu Na ulici. Ten byl mnohem menší i kratší, než byli Plzeňané zvyklí. Podporujete spíš jeho komornější formu, nebo by se měl vrátit do velkolepějšího formátu?
Všechno je to o penězích. Nemyslím, že by komornější formát festivalu škodil. Navíc je třeba si uvědomit, že když lidem nabídneme koncerty hudebních hvězd na pódiích na ulici, těžko pak dostanou pořadatelé posluchače do klubů a sálů, kde se prodávají vstupenky. Je třeba najít zdravou střední cestu.

Jaká ´kultura´vyhovuje vám, kam chodíte? Řekněte, kde jste se třeba v Plzni naposledy dobře pobavila?
Ráda zajdu do Besedy, protože se mi velmi líbí sama o sobě, a když tam můžu jít za kulturou, jsem spokojená. Naposledy jsem tam třeba byla na předvánočním koncertě Lucie Bílé, který se moc povedl a asi dva týdny předtím na koncertě Michala Horáčka. A ráda chodím do plzeňského divadla. V lednu tam půjdu třikrát, s dcerou jsme si vybraly například balet Šípková Růženka. Mám ráda i muzikály a operety. Bohužel nemáme ani jedna tolik času, kolik bychom chtěly. Obě studujeme.

Studujete už třetím rokem veřejnou správu se zaměřením na právní specializaci na Metropolitní univerzitě, v červnu vás čekají státnice. Budete pokračovat v magisterském studiu?
Zatím o tom neuvažuji, teď toho mám opravdu hodně. Studium jsem zahájila v době, kdy jsem začala ve veřejné správě pracovat. Práva mě vždycky zajímala, ale po střední škole jsem neměla šanci se tam dostat, prostě jsem neměla doporučení. Když jsem se rozhodovala o studiu už v dospělosti, zkoušela jsem nejdříve Právnickou fakultu na Západočeské univerzitě. Ale nedostala jsem se tam. V následujícím roce jsem se rozhodla pro soukromou vysokou školu.

Nedávno jste se vrátila ze své první zahraniční cesty z Vatikánu, kde Svatý otec přijal plzeňskou delegaci v čele s primátorem a plzeňským biskupem.
Byla jsem mile překvapena, protože šlo o dojemné setkání přímo s papežem. Možná bych dopředu ani sama nevěřila, jak hluboce to na mě zapůsobí. Byli jsme v hale Pavla VI., což je prostor až pro deset tisíc lidí. Sešli jsme se tam s delegacemi z celého světa. Shodou okolností měly tu dobu v Římě kongres řádové sestry, takže se audience u papeže účastnily i řádové sestry z celého světa. My jsme seděli ve VIP zóně a papeže Benedikta XVI. jsme viděli z několika metrů. Byl to zážitek, na který se nezapomíná.