„Přišel jsem hned ze začátku, abych to měl rychle za sebou a taky chci odjet na víkend někam do přírody. Koho jsem volil nebudu prozrazovat, ale účast v jakýchkoliv volbách považuju za důležitou, protože jenom tak můžeme ovlivnit, jak dobře se budeme mít,“ říká vitální Plzeňák.

Podobně odpovídají i jiní, kteří míří k volebním urnám v dalších volebních místnostech.„Neříkám, že chodím ke všem volbám, ale tentokráte jsem šla, protože považuju za důležité řešit například bezpečnostní situaci v Evropě, to je nyní asi nejpalčivější problém,“ svěřuje se například šedesátiletá Helena.

Do volebních místností míří nejvíc lidí vždy na začátku obou volebních dnů. | Video: Deník/Pavel Bouda

Je krátce po začátku voleb do Evropského parlmanetu a do jedné z volebních místností ve 4. základní škole v Plzni na Lochotíně přichází i pětasedmdesátiletý Jan Vrba. Je jeden z prvních ve svém volebním okrsku. O tom, kterou stranu a její zástupce bude volit, měl jasno už dlouho dopředu a svou účast ve volbách považuje za samozřejmost. Přestože k budově školy míří další skupinky lidí, velká volební účast se po zkušenostech z minulých voleb do Evropského parlamentu neočekává.„Lidé chodí nejvíc vždy na začátku obou volebních dnů. Pak už to bývá slabší. V rámci celého státu byla u tohoto typu voleb nejslabší účast myslím 18 procent a největší 30 procent," říká předseda volební komise Miloslav Křivánek.

Očekávanou slabší účast v letošních eurovolbách potvrzuje i Jan Nový, vedoucí odboru vnitřních věcí Plzeňského kraje: „Účast voličů ve volbách do Evropského parlamentu odhadujeme tak na 20 až 25 procent. Moudřejší ale budeme po uzavření volebních místností v sobotu odpoledne po 14. hodině, kdy začne sčítání.“

Výsledky voleb však budou zveřejněné až v neděli pozdě v noci. V jednotlivých státech EU se totiž volí různě a jako poslední se zavřou volební místnosti v Itálii až v neděli ve 23 hodin. Do té doby musejí členové volebních komisí držet výsledky v tajnosti.

Volič v letošních eurovolbách vybírá jeden hlasovací lístek s volební stranou, pro kterou se rozhodl, a může upřednostnit nejvýše dva kandidáty tak, že zakroužkuje jejich volební číslo. Zúčastnit se jich může každý občan, který dovrší 18 let nejpozději v druhý den voleb a potřebovat bude občanský průkaz nebo pas. Jejich digitální variantu v aplikaci eDoklady bude možné akceptovat až od příštího roku.

V pátek mohou lidé volit až do 22. hodiny. V sobotu pak od 8 do 14 hodin. Ve volbách na nové pětileté období Češi zvolí 21 poslanců Evropského parlamentu z celkových 720. Voleb se letos v České republice účastní třicet uskupení, před pěti lety to bylo 39.

O post v Evropském parlamentu usiluje přes třicet kandidátů z Plzeňského kraje, kteří jsou rozeseti na volebních listinách více než poloviny stran a hnutí. Jsou mezi nimi například zkušení politici, kteří neuspěli v nedávných volbách do senátu, právníci, učitelé, ale třeba i žena zachraňující koně či dělnice na CNC strojích, která je členkou spolku pomáhajícího kočkám.


Nahrává se anketa ...

Nejvýše z regionu se na svých kandidátkách dostali biolog a odborný poradce Jan Sedláček z Rokycan, který je dvojkou na kandidátce Aliance za nezávislost ČR - proti přijetí eura!, právník a vysokoškolský učitel Ondřej Dostál z Mirošova, kandidující za Stačilo!, jenž je taktéž dvojka, a plzeňská advokátka Petra Šrámková Harantová, trojka na kandidátce hnutí Hlas. V nejznámějších politických uskupeních se do nejvyšších pater kandidátek nikdo z Plzeňského kraje propracovat nedokázal.

Plzeňský kraj nemá v současné době v Evropském parlamentu žádného zástupce.