Jinak ale nemoc pozastavily prosincové mrazy a svátky. Od té doby počet nakažených nestoupá. Podle vedoucího epidemiologa Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje Petra Pazdiory byla z hlediska pandemie nejhorší situace v listopadu a v prosinci. Ustupuje i chřipka klasická.

„V celém kraji je nyní 3817 nemocných chřipkou, v průměru to je 711,7 nemocných na sto tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost je v okrese Plzeň– jih, kde na sto tisíc obyvatel připadá 889 nemocných,“ doplňuje Pazdiora. Počet pacientů poklesl podle ministerstva zdravotnictví v nemocnicích a ubývají i případy lidí, kteří se léčí v domácí péči.

Na pokles onemocnění měly vliv vánoční prázdniny a čerpání dovolených. „Další vývoj si netroufám odhadnout, ale myslím že to nejhorší je už za námi. Samozřejmě se může za 14 dní situace ještě změnit,“ říká epidemiolog.

Vakcinace proti prasečí chřipce stále pokračuje. „Zatím je v kraji proočkováno 3817 lidí z řad zdravotníků i rizikových pacientů,“ uvádí Jitka Skálová z epidemiologie KHS.

Očkování má podle Romana Prymuly, předsedy České vakcinologické společnosti, smysl i při poklesu nemocnosti, protože zde virus s velkou pravděpodobností bude cirkulovat ještě řadu dalších měsíců. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že pokles sledovaných parametrů, nemocnosti i počet laboratorně pozitivních průkazů je pro toto období typickým fenoménem. Teprve vývoj v první polovině ledna prý ukáže, jak se pandemická vlna vyvine.

Počet hlášených úmrtí na prasečí chřipku vzrostl v České republice za poslední týden o jedenáct případů.V celé republice dosud podlehlo takzvané prasečí chřipce 67 lidí, z toho 22 žen a 45 mužů.