Ve většině nemocnic v Plzeňském kraji byl zrušen tzv. režim hromadného postižení osob (HPO). V pátek o tom rozhodl krizový štáb kraje na základě klesajícího počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19. HPO bude pokračovat pouze v nemocnici Privamed v Plzni.
„Vlna onemocnění covid-19 vykazuje pokles, zátěž zdravotnických zařízení v kraji už není tak významná. Proto jsme se rozhodli k dnešnímu dni ukončit režim hromadného postižení osob po domluvě s řediteli nemocnic jak krajských tak i Fakultní nemocnice, Mulačovy nemocnice a Sušické nemocnice,“ popsala hejtmanka Ilona Mauritzová.
V kraji bylo k pátku v nemocnicích 320 covid pozitivních pacientů, na intenzivní péči pak 78. I nadále ale podle mluvčí kraje Evy Mertlové na odděleních ARO velký počet pacientů. „Ti již nevykazují onemocnění covid-19, ale potřebují intenzivní péči. Proto je velmi zatížena oblast postcovidové péče,“ uvedla Mertlová.
Také Krajská hygienická stanice (KHS) v Plzni zaznamenala pokles nově infikovaných. „Epidemická situace vypadá opravdu dobře. Myslím, že jsme na dobré cestě. Uvidíme ale, jaká situace bude za 14 dní, až se projeví rozvolňování,“ okomentoval ředitel KHS Michal Bartoš.
Týdenní incidence (počet nových případů nákazy – pozn. red.) poklesla na zhruba 1 050 nově diagnostikovaných. Začátkem března to pro srovnání bylo až 7000 nových případů za týden. Denní přírůstek tento týden nepřekročil 270 nemocných.
S klesajícím počtem nově nakažených eviduje kraj v odběrových místech nižší zájem o PCR testy. „Těch bylo za poslední týden v Plzeňském kraji provedeno 4 874, antigenních testů pak 36 023, záchyt pozitivních vzorků byl celkem 28 procent, což i nadále potvrzuje klesající trend,“ informovala Mertlová a dodala, že po celém kraji testuje 27 mobilních týmů.
Plzeňský kraj obdržel od státu testovací sady pro školy, do kterých se v pondělí na rotační výuku vrátí předškoláci a žáci prvního stupně. „Celkem přišlo 203 850 testovacích sad. Na obce s rozšířenou působností celkem 149 350 kusů rozvezli hasiči za což jim patří velké poděkování. Na krajské školy byly testovací sady distribuovány krajský úřadem,“ doplnila mluvčí.
Žáci se pak budou podle nařízení vlády testovat dvakrát týdně. „S rodiči komunikujeme, snažíme se jim vyjít vstříc tak, aby mohli děti testovat sami, ale podmínkou je provedení testu na půdě školy,“ uvedla vedoucí odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu Jaroslava Havlíčková.
Po skončení nouzového stavu skončí také provoz určených škol pro děti zdravotníků a zaměstnanců integrovaného záchranného sboru. „Na základě vydaného mimořádného opatření MZČR bude i nadále o děti zaměstnanců těchto profesí postaráno. Děti budou moci zůstat ve svých školách v družině,“ uzavřela Mertlová.