„Jsem hrdá plzeňská náplava. Zapíchla jsem tu kolík svého bytí a teď jen rozšiřuji rádius působnosti," řekla Deníku Andrea Černá, která pochází z Karlových Varů. Do Divadla J. K. Tyla v Plzni nastoupila hned po konzervatoři v roce 1996 a ztvárnila tu desítky rolí.

Ovšem vybrat, která role na plzeňských divadelních prknech pro ni byla ta nejdůležitější, prý nedokáže. „Celých devatenáct let pro mě bylo stěžejních. Plzeň byla u mých prvních divadelních přešlapů i správných kroků. Všem svým kolegům, kteří se podíleli dobrým či rázně výchovným slovem na této cestě, jsem vděčná. Plzeňské divadlo je ta největší rodina, kterou mám," připomíná herečka, která se do paměti lidí zapsala hlavně jako Eliška z pohádky Princezna ze mlejna. K této své nejslavnější filmové roli s nadsázkou poznamenává, že tak jako není možné něco 'odvynaleznout', nedá se ani ona 'odeliškovat'.

Andrea Černá s Divadlem na Vinohradech spolupracovala už na představeních Láska na Krymu či Kašpar H. (Dítě Evropy). Do Prahy se ale stěhovat nehodlá, bude tam dále jen dojíždět. „Zůstávám bydlet v Plzni. Nejen kvůli černé kočce, které jsem přeběhla přes cestu, nejen kvůli dobré spodní vodě, ale z lásky," dodává Černá. Nepřijdou o ni ani plzeňští diváci, s vedením DJKT se dohodla, že bude dohrávat v představeních, v nichž dosud hrála, a příslib má i na další spolupráci, byť už jen jako host.

V září mohou lidé Andreu Černou vidět například ve Sboristech nebo v Přátelích generace X, což je podle jejích slov krásná a zajímavá hra. „U ní mám pocit, že jsem přeskočila laťku vlastních možností." V Plzni už se ale počítá jen se třemi reprízami.