„Ta dodává elektřinu do sítě už od ledna, ale až v těchto dnech se dodělaly poslední úpravy na elektrárně a v jejím okolí,“ uvedl generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák. Investice do přestavby staré papírny se pohybovaly kolem 52 milionů korun.

Výkon elektrárny je 630 kilowattů a za rok se v ní vyrobí v průměru 2400 megawatthodin elektřiny. „To odpovídá průměrné roční spotřebě 600 českých domácností,“ upřesnil Sedlák. Stavba elektrárny trvala rok. Šest měsíců se o stavbu starala dceřinná firma Skupiny ČEZ Západočeská energetika, která ale později zanikla. „V Čechách je v našem vlastnictví 21 vodních elektráren. Bukovecká je nejnovější a nejmodernější,“ dodává Sedlák.

Elektrárna vznikla v objektu bývalé papírny. „Je to ideální způsob renovace nevyužívaného průmyslového areálu. Město Plzeň podporuje projekty drobných obnovitelných zdrojů. Tato stavba byla umocněna citlivým využitím starého areálu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Náhlík.

Zařízení má zvláštní přechod pro ryby, který umožňuje, aby mohly bezpečně proplouvat.

Pro případ povodně je elektrárna vybavena tlakovým vstupem, aby nedošlo k poškození vybavení.

V okolí Plzně se nachází ještě jedna vodní elektrárna, která patří ČEZ. Je na přehradě Hracholusky. Další jsou na Šumavě. Malých vodních elektráren jsou ale na Plzeňsku desítky. Vlastní je malí podnikatelé nebo firmy. Stojí především na Berounce, Mži a Úslavě.

Vyrobila už 960 kWh

leden 189,8 kWh
únor 203,5 kWh
březen 274,9 kWh
duben 164,4 kWh
květen 127,9 kWh