Nevládní organizace Děti Země oslovila 12 předních kandidátů o post primátora, a položila jim osm otázek ohledně zlepšení životního prostředí. Nejvíce ji uspokojily odpovědi Miroslava Zábranského (PA) a Martina Potůčka (ČPS). Z ekologie by podle hodnocení propadl i Martin Baxa (ODS), Vladimír Duchek (PVP) a Eva Herinková (ČSSD).

„Z odpovědí vyplývá, že plzeňské ovzduší může být v budoucnu ohroženo tisíci tun škodlivin z komínu plánované spalovny komunálních odpadů i z výfuků automobilů na dalších silnicích které politici podpoří,“ uvádí Martin Hyťha z Dětí Země. Voliči prý mohou mít jiné preference, ale věří, že pro část z nich bude průzkum informačním zdrojem. „Po volbách navíc můžeme sledovat, jak své sliby plní,“ říká Hyťha.

Primátora Pavla Rödla výsledek nikterak nepřekvapuje. „Vůbec mě to nevadí, myslím si však, že mé odpovědi byly reálné a správné, nebudu slibovat nic, co nelze splnit. Navíc některé otázky byly protichůdné. Třeba zda bych podpořil snížení emisí v centru sníženou rychlostí, což znamená opak,“ míní Rödl.

Stejný postoj zaujala i Herinková. „Těžko se vyjádřím k hodnodení ekologů, za svými názory si stojím,“ tvrdí.

Pozitivně ekologové hodnotí, že politici podporují lepší podmínky pro pěší a cyklisty. „Náš projekt ale nekončí, zastupitelům po volbách nabídneme další informace o zkušenostech s nízkoemisními zónami, zaváděním mýtného či s prachovými filtry. Nevím, proč by zde nemohlo fungovat to, co se v mnoha jiných zemích osvědčilo,“ říká Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Kompletní oznámkování politiků nadjete ve formátu PDF ZDE.