Narážel na zjevnou nevraživost mezi kulturní náměstkyní Evou Herinkovou (ČSSD) a šéfkou správní rady společnosti Plzeň 2015 Marcelou Krejsovou (ODS). Oč šlo? O peníze, které chybějí na slibované akce. O kompetence a o to, kdo je za co zodpovědný. A o politiku, když Krejsová kandiduje na podzim do krajského zastupitelstva jako lídr občanských demokratů.

„Projekt nemá jednu hlavu, budu iniciovat koaliční jednání, aby ji měl. Nejsem takto schopna to řídit," prohlásila Herinková právě v narážce na otázku, kdo je v EHMK šéfem. Překvapila tím i primátora Martina Baxu (ODS).

„To jsem překvapen," divil se Baxa. Přívětivě se netvářil ani na Marcelu Krejsovou, které v jednu chvíli dokonce znemožnil promluvit u řečnického pultíku.

Zastupitelé chtěli vědět fakta o financování projektu, které není ujasněné. Nezdálo se jim ani tvrzení, že Plzeň navštíví v roce 2015 až dva miliony lidí. Ludvík Rösch (Občané.cz) kritizoval, že společnost 2015 spotřebuje pro vlastní chod miliony korun a přitom chce po městě, aby shánělo peníze, protože to sama nedokáže.

Opozice požaduje, aby byl jasně stanoven garant celého kulturního projektu, který by za něj nesl odpovědnost. Už je totiž jasné, že Plzeň nebude schopna splnit vše, co uvedla v přihlášce, protože na projekty za 600 milionů korun prostě nemá peníze. A stát ani kraj zatím žádnou oficiální proklamaci toho, že finančně pomůžou, nedaly.

„Zjistila jsem, že v přihlášce jsou čísla, která jsou nereálná. Paní Krejsová se zavázala, že to vysvětlí," bránila se Herinková. To, že s tím přichází až teď, když organizování EHMK běží už dva roky, však opoziční zastupitele spíš popudilo. A chtěli, aby zastupitelstvo mělo ještě před prázdninami jasná čísla o financích, projektech i kompetencích.

Jenže to koalice odmítla a většinou hlasů si schválila, že čísla budou mít zastupitelé k mání až v září. „Do konce června je bude mít městská rada, zastupitelé až v září," opakovala Herinková. Zastal se jí i jindy klidný bývalý primátor Jiří Šneberger (ODS), který se kvůli termínu rozčilil s tím, že dřív to nejde stihnout.

Řeči ze začátku debaty o tom, že je třeba táhnout za jeden provaz a vyškrtnout z kulturní slávy politiku, tak znovu vzaly za své.