Inspektoři finanční a celní správy od loňského prosince do konce letošního dubna zkontrolovali v Plzeňském kraji přes 1700 prodejců.

A jak jejich návštěvy dopadly? Hřešila ani ne desetina prodejců. „Inspektoři celkem provedli 1703 kontrol (1523 Finanční správa a 180 a Celní správa) a zjistili 150 pochybení," uvedla mluvčí Finančního úřadu pro Plzeňský kraj Michaela Hošťálková.

65%
Podle 64,6 procent panelistů Deníku z Plzeňského kraje EET a kontrolní hlášení daňovým únikům nezabrání, zbytek je přesvědčen o opaku. 

Při kontrole před necelým měsícem se inspektoři vydali na hranice, na tržnici na Folmavě a na tržnici Svatá Kateřina. Při devatenácti kontrolních nákupech, které udělali, jim trhovci sedmkrát nevydali účtenku. Následovalo správní řízení a po něm už pokuta.

Už před zavedením systému EET se v Plzeňském kraji objevila petice, za níž stál Ivo Hucl ze Šťáhlav. Petice se rychle rozšířila do celé republiky. Dodnes ji podepsalo kolem 17 tisíc lidí a podpisy stále přibývají. „Vládní koalice ji prý měla projednávat už během března, ale mám zprávy, že se čeká na výsledky prvních dvou vln EET. Pak by se mělo vidět, jestli systém k něčemu je, nebo je to debakl," řekl Ivo Hucl.

Petice si nebrala servítky. Stálo v ní například, že „jediným výsledkem zavedení EET bude nárůst byrokracie, prostoru pro korupci, podvody a nakonec jen zvýšení cen pro konečného spotřebitele " nebo že její autoři považují argument o narovnání podmínek v podnikání „za bezprecedentní a prázdnou frázi".

Odpovědi vybraných regionálních panelistů, které Deník pro vyhodnocení oslovil

OTÁZKA: Pomohlo zavedení EET a kontrolního hlášení DPH omezit daňové úniky?

Roman Černík, 53 let, ředitel Johan centra, umělecký šéf Moving Station v Plzni
Ne, skutečné uniky a tunely běží jinudy. EET vnímám jako drahou buzeraci, zahlcování státní zprávy margináliemi.

Lenka Klasnová, 39 let, loňská vítězka projektu Žena regionu a ředitelka Nadačního fondu Šance onkoláčkům
Nevím, myslím, že je ještě brzy hodnotit výsledek zavedení systému, je v provozu pár měsíců, samozřejmě mě mrzí, že se živnosti museli vzdát menší podnikatelé, možná se k tomu mělo přihlížet, než se systém zavedl.

Martin Fojtíček, 46 let, ředitel Ledovce, spolku, který pomáhá lidem s duševním onemocněním
Ano. Ale otevřelo to Pandořinu skříňku podezíravosti, udavačství, nedůvěry ve stát a jiných nepěkných věcí.

Jiří Boudník, 47 let, plzeňský architekt a spisovatel
Ano, ale někteří si vždy najdou cestu, jak kontrolu obejít. Uvidíme za rok, jaký je výsledek.

Jiří Liška, 73 let, plzeňský neonatolog
Zavedení EET a DPH jsou nutné v každém státě. Vždyť z něčeho musí být financováno školství, zdravotnictví, komunikace, právnická sféra, úřady, sport, kultura. Není možné financovat jen pracovníky terciární sféry, zatímco ostatní si, když řeknu slušně, nevšímají nebo dokonce demonstrují, ale dané věci využívají ve všech směrech.

Vlastimil Volák, 44 let, ředitel plzeňského Techmania Science Centra
Ano. Na druhou stranu kontrolní hlášení zatížilo malé firmy. Čtvrtletní plátci DPH musí kontrolní hlášení posílat nyní každý měsíc, takže se jim náklady na vykazování směrem k Finančnímu úřadu zvýšily cca 3x. Na druhou EET přineslo do podnikání férový vítr.

Přemysl 'Švejk' Kubišta, 61 let, herec, zpěvák, moderátor
Jen částečně. Ty veliký se z placení daní nějakým fíglem budou snažit vylhat a pro ty mrňavý jsou pokladny moc drahý. Ale určitě na tom vydělá výrobce těch pokladen.

David Křížek, 44 let, jachtař a mořeplavec, trenér Sportovního centra mládeže
Nejspíš ano. Na čísla si budeme muset ještě počkat, ale skutečně to tak chceme? Hospodský na vesnici, který má čtyři štamgasty, si asi s plným zdaněním nevydělá, a tak zavře výčep a místní budou na suchu. Na druhé straně si velcí kluci vydají cenné papíry za korunu a vše je legální. K tomu jsme EET
vážně nepotřebovali.

Jan Košťál, 50 let, plzeňský grafik
Vrozená slušnost mi brání říci čemu tyto dvě normy pomohly.