V Plzni se s nimi už setkávají lidé navštěvující Polikliniku Plzeň, dříve Železniční poliklinika, nebo fakultní nemocnici. Takzvané e-recepty však svému označení zatím příliš neodpovídají, stále totiž zůstávají na papíře.

Od klasického předpisu se některé varianty liší v tom, že se z něj pacient nedozví, jaké léky mu lékař předepsal, chybí i jeho jméno. Vše nahrazuje číselný kód. Ne všechny lékárny e-recept umějí zpracovat a taky léky vydat. V Plzni jich je z celkem 51 zatím 28.

„Hlavní výhodou e-receptu je jeho anonymita, což při ztrátě zamezuje možnému zneužití uvedených údajů," vysvětluje náměstkyně léčebně preventivní péče Polikliniky Plzeň Hana Komínková. Elektronické propojení lékaře a lékárny přes centrální úložiště navíc brání tomu, aby si pacient na recept připsal další preparát, což se podle slov lékařky také občas děje.

Do budoucna se počítá s tím, že by měl být recept dostupný přes SMS nebo e-mailem. Pro předpis na dlouhodobě užívané léky by si tak pacienti vůbec nemuseli chodit do ordinace. Komínková je ale v tomto ohledu zdrženlivá. „Hrozí zde riziko, že by si recepty mohl objednávat úplně někdo jiný," říká lékařka, která zatím trvá na osobním kontaktu. Pokud chce pacient vystavit klasický recept, lékaři mu podle jejích slov vyhoví.

Recept vydávaný ve fakultní nemocnici kombinuje ten klasický a elektronický. Stále obsahuje všechny tištěné údaje, ale nově i čárový kód, který usnadňuje práci lékárníkům. „Tyto recepty zavádíme postupně, předpokládáme, že během prvního čtvrtletí letošního roku jej budou vystavovat všichni naši lékaři," uvedla mluvčí Renata Kroupová s tím, že nemocnice už několik let tiskla na recepty vlastní interní kód, který usnadňoval výdej léků v jejích lékárnách.

„Výhodou tohoto receptu je, že vidíme, co je na receptu uvedeno, a můžeme pacientům vydat léky, i když je zrovna výpadek databáze," vysvětluje Martina Juhásová ze Svatovítské lékárny v Dobřanech. S e-receptem sem denně zavítá okolo deseti až třiceti lidí. Léky z receptu vystaveného ve FN si pacienti mohou vyzvednout ve všech lékárnách.

Potřebný software pro zpracování e-receptů vlastní 28 lékáren v Plzni, 5 v okrese Plzeň-jih a 4 v okrese Plzeň-sever. V Klatovech pacienti uspějí ve čtyřech lékárnách, v Domažlicích ve dvou.

Přesné informace o tom, kolik lékařů elektronický recept předepisuje, Státní ústav pro kontrolu léčiv nemá. „Je možné, že si lékař o přístupové údaje zažádal, ale elektronicky nepředepisuje. Seznam by tedy neměl žádnou výpovědní hodnotu," vysvětlila mluvčí SÚKL Veronika Babicová Petláková. Možnost vydávat e-recepty mají i lékaři v krajských nemocnicích.