Na středečním jednání si na to plácli náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář a šéf Viktorie Plzeň Tomáš Paclík. Dohodu ještě musí 12. června posvětit zastupitelstvo.

Klub nevylučuje zahájení rekonstrukce fotbalové arény ještě letos. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že věže postaví až napřesrok. Důvod? Stavbu totiž zdrží aktualizace projektové dokumentace, kterou město strčilo do šuplíku poté, co dostavbu odpískalo kvůli nedostatku peněz. Nyní projekt i se stavebním povolením poskytlo Viktorii, která dvě věže postaví z milionů za účast v Lize mistrů.

„Projekt se přepracovává, aby vyhovoval potřebám klubu a zajištění jeho chodu. Pokud jde o zahájení stavby věží, tak nechceme vyloučit letošní termín," sdělil mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Dvě věže nenabídnou pouze optické uzavření stadionu, klub plánuje, že díky nim rozšíří právě potřebné zázemí pro zaměstnance klubu a hráče. „Bude v nich rehabilitační a sportovní zařízení pro „A" mužstvo a mládež. Zvažujeme i síň slávy klubu," doplnil Pillár.

Středeční dohoda má podle technického náměstka primátora Pavla Šindeláře finální podobu. „Šlo o dvacetiminutovou schůzku, během níž jsme si vyjasnili drobnosti a dopracovali se k dohodě, že klub Viktoria Plzeň postaví dvě věže do tří let," vysvětlil Šindelář.

Podmínky obě strany ladily prakticky od loňského ledna, kdy Paclík slíbil v případě postupu do základní skupiny Ligy mistrů dostavbu stadionu. Největší spor se točil kolem majetkového uspořádání. Počátkem letošního roku se město s Viktorií nakonec domluvilo, že plánované věže klub dostane na 40 let do pronájmu. Po tuto dobu se o ně bude bezplatně starat a udržovat je. Poté přejdou na město jako vlastníka stadionu. Plzeňská radnice od počátku připomínala, že stadion i pozemky pod ním patří městu a že na této zásadě nechce nic měnit.

Plzeňská radnice odmítala klubu prodat plochy pod budoucími věžemi a dávala najevo, že chce vlastnit i věže.

Stavba dvou věží by měla vyjít na přibližně 50 milionů korun. Viktoria částku odkrojí od 337 milionů korun vydělaných za letošní sezonu v evropských pohárech.

Zatímco dvě věže už mají jasné obrysy, dostavba kousku tribuny v severní části stadionu je stále ve hvězdách. „Myslím si, že je potřeba dotvořit stadion do podoby uzavřené arény. Není to ale na pořadu dne. S panem Paclíkem jsme se dosud soustředili jen na stavbu věží," řekl Šindelář.

Náměstek nevyloučil, že město dostavbu tribuny zaplatí.

Do stadionu ve Štruncových sadech už město vložilo 300 milionů korun. Zaplatilo stavbu nových tribun, osvětlení či rozšíření prostoru pro VIP a novináře.