Kde už je hotovo
čtyři příklady sloučených 
škol v Plzeňském kraji:
• Základní škola a Odborná škola Horšovský Týn
• Odborná škola, Základní a Mateřská škola Zbůch
• Gymnázium a Střední odborná škola Plasy
• Střední odborné učiliště Domažlice, škola Stod 

Obě spolu prakticky sousedí a jejich sloučení má pomoci hlavně dětem z první jmenované.

Internátní škola je bývalá zvláštní, střední škola nabízí obory jako práce ve stravování, potravinářská výroba, stravovací a ubytovací služby, podnikání a opravářské práce.

Vedoucí krajského odboru školství, mládeže a sportu Jaroslava Havlíčková tvrdí, že slučování je už osvědčené, a proto se o něm rozhodlo. „Pro děti má sloučení tu výhodu, že po základní škole mohou nastoupit na střední, která je ve známém prostředí a nabízí obory pro ně. Podobně, jako budou fungovat školy v Blovicích, už fungují v Horšovském Týně nebo ve Zbůchu," řekla Deníku.

Ke sloučení dojde na začátku nadcházejícího školního roku. „Bude to k 1. září, ale na další podrobnosti je ještě brzy. S paní zástupkyní z Blovic právě o všem jednáme," uvedl ředitel Střední školy Oselce Václav Bumbička. První společný rok podle něj bude muset být především ve znamení vzájemné kooperace. Jestli se internátní škola ze své budovy úplně vystěhuje, komentovat nechtěl.

Blovický starosta Jan Poduška však na pondělním krajském zastupitelstvu řekl, že ředitel školy naznačil, že pokud by základka z budovy odešla, mohla by ji škola městu nabídnout k pronájmu. „Teď ale vůbec nemáme představu, k čemu bychom ji využili. Snad v budoucnu pro rozšíření mateřské školy," přemítal starosta. „Na sloučení škol mě zaujalo, že ještě před šesti lety byl vážný plán internátní základní škole postavit úplně novou budovu za 40 milionů korun, a teď se bude asi stěhovat," podotkl.

Statutární zástupkyně internátní školy Danuše Bečvářová upozornila: „Doufám, že během příštího školního roku ke stěhování nedojde, protože máme jednak velmi pěkné vybavení, a žákům je také nutné vytvořit potřebné prostředí. Budova střední školy není například ani bezbariérová a my budeme mít příští rok dvě děti na vozíčku. Stěhování tedy raději postupně." Sloučit by se podle ní mohly například jídelny a kuchyně. „Ale to je všechno zatím jen takové možná," dodala.

Plzeňský kraj podle Jaroslavy Havlíčkové další školy vhodné pro budoucí sloučení v současnosti vyhlédnuté nemá.