VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva podpisy a koalice platí

Plzeň - Koaliční smlouvu, která zajistí občanským a sociálním demokratům ve 47členném městském zastupitelstvu společných 28 hlasů, podepsali ve čtvrtek lídři obou stran.

12.11.2010 4
SDÍLEJ:

Eva Herinková (ČSSD) a Martin Baxa (ODS) při podpisu koaliční dohody mezi oběma politickými stranamiFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Hlavním bodem, na kterém se mimo jiné obě strany shodly, je důraz na projekt Evropské hlavní město kultury 2015. „Shodli jsme se i na dalších základních programových bodech, jako je doprava, životní prostředí, bezpečnost či sociální péče,“ prohlásil lídr ODS a příští plzeňský primátor Martin Baxa. Konkrétní projekty města však dekret neobsahuje, mělo by je řešit až budoucí programové prohlášení.

Politici zatím nejednali ani o tom, kdo usedne v představenstvech významných městských firem, pravděpodobné však je, že Plzeňská teplárenská zůstane pod vlivem ODS a sociálním demokratům připadne místo předsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků. Odpovídá tomu i rozdělení kompetencí v městské radě – oblast dopravy začne spadat pod náměstka z ČSSD, zatímco technické věci zůstanou pod taktovkou ODS.

Městská rada

Primátor: Martin Baxa (ODS)
Technický náměstek: Petr Rund (ODS)
Ekonomický náměstek: Martin Zrzavecký (ČSSD)
Náměstkyně pro kulturu: Eva Herinková (ČSSD)
Náměstek pro dopravu: Miloslav Šimák (ČSSD)
Radní pro bezpečnost: Robert Houdek (ODS)
Radní pro sociální věci a zdravotnictví: Jiří Kuthan (ČSSD)
Radní pro majetek: Helena Matoušová (ODS)
Radní pro školství, mládež a sport + životní prostředí: Irena Rottová (ODS)

V devítičlenné radě bude mít ODS pět členů včetně primátora, ČSSD připadnou čtyři místa. Pro případ hlasování, kdy by občanští demokraté přehlasovali v radě socialisty o jeden hlas, si politici vytvořili tzv. ´pojistku spolupráce´. Bod z programu stáhnou a budou o něm znovu jednat, nejprve na úrovni šéfů zastupitelských klubů a později i s šéfy místních stranických organizací.

Volby v Plzni vyhrála ODS, ale tak těsně před ČSSD, že mají obě strany po čtrnácti mandátech. Do zastupitelstva se dostala také TOP 09 (7 křesel), Občané.cz (5 křesel), KSČM (5 křesel) a Pravá volba pro Plzeň (2 křesla).

Baxa: Na funkce ve firmách ještě nedošlo

Martin Baxa bude zřejmě nejmladším plzeňským primátorem v historii města.

Na co se v příštích čtyřech letech nejvíce těšíte?
Na to, že se podaří Plzeň připravit na rok 2015, kdy bude Evropským hlavním městem kultury.

Bude už v té době stát v Jízdecké ulici nové plzeňské divadlo?
Divadlo je součástí tohoto projektu. Věřím, že se to podaří.

Koaliční smlouva mezi ODS a ČSSD je podepsaná. Kde osobně vidíte její nejspornější místo? V jakém konkrétním bodě byla se sociálními demokraty nejtěžší dohoda?
Na zásadních bodech jsme se shodli. Žádné sporné místo tam není, je to základní rámec naší spolupráce. Možná se vyskytnou nějaké třecí plochy při programovém prohlášení, ale to nechci nijak předjímat. To, co jsme považovali za důležité do smlouvy dát, je pojistka, aby ODS nevyužívala svou pětičlennou převahu v devítičlenné radě.

Ta je dána tím, že když pět občanských demokratů bude pro a čtyři sociální demokraté proti, bod se stáhne z programu a před dalším hlasováním o něm budete znovu jednat. Může se pak při jednání zastupitelstva stát, že nebudete hlasovat jednotně?
Nemělo by se to stát. Ve smlouvě je ustanovení, že koaliční strany budou v zastupitelstvu města podporovat pouze materiály předložené radou města. Pokud se předsedové klubů nedohodnou jinak.

Řešili jste už s ČSSD personální obsazení postů v městské teplárně nebo v dopravních podnicích? Nebo personální obsazení šéfů na magistrátě? Noví radní si budou chtít třeba přivést svoje lidi.
Ne, to vůbec. To určitě nebylo zatím předmětem našich jednání.

Herinková: Zaměstná mě město kultury

Eva Herinková vedla do voleb sociální demokraty, při koaličním vyjednávání dostala post náměstkyně pro kulturu.

Oblast na radnici, kterou dostáváte na starost, se bude týkat kultury. Vaše předchůdkyně Marcela Krejsová byla pověstná svou urputností prosazovat ve městě kulturní projekty. Už jste s ní mluvila o přebírání agendy?
Ne, s paní Krejsovou jsem o tom zatím nemluvila.

Co pro vás bude v příštích letech prioritou a na co se nejvíc těšíte?
Samozřejmě naplňování projektu Evropské hlavní město kultury. Zaměstná nejen mě, ale spoustu lidí. Já budu tuto činnost koordinovat a dbát na to, abychom po tom čtyřletém období v roce 2014 předali připravený projekt, a aby se rok 2015 mohl v tomto směru rozběhnout bez problémů.

Bude už v té době stát nové plzeňské divadlo?
Záleží na tom, zda seženeme peníze. Já přesně nevím, jak byly přesně v projektu Evropského hlavního města kultury nastaveny podmínky a odkud bylo předpokládáno, že se získají finance. To teď budeme muset přehodnotit a zjisti, jestli to, co bylo naplánováno, je skutečně reálné.

Do přihlášky soutěže město vepsalo projekty za téměř tři miliardy. Všechno asi postavit nepůjde. Divadlo má stát 800 milionů korun.
Paní náměstkyně Krejsová prohlašovala že mají z ministerstva kultury přislíbené nějaké finance, takže uvidíme, co dostaneme od ministerstva kultury, z Evropské unie a nějaké peníze určitě půjdou i z rozpočtu města.

12.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štáb plzeňských Pirátů a jejich lídr Lukáš Bartoň.
17

Kde se slavilo a kde truchlilo

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Piráti měli s sebou Edisona

PIRÁTI slavili v Dominiku. Jejich jednička Lukáš Bartoň byl spokojen, jejich pražský šéf Ivan Bartoš taky.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení