České dráhy (ČD) totiž plánují pořídit nové jízdenkové automaty. Mnohé pokladní u přepážek to sice bude stát místo, dráhy však argumentují úsporami.

„Vím, že se chystá propouštění. Mám pár let do důchodu, takže se o místo logicky bojím,“ řekla Deníku pokladní z plzeňského hlavního nádraží, která si nepřála zveřejnit jméno. Právě Plzeň patří mezi města, v nichž budou dráhy nové automaty zkoušet.

„Automaty nabídnou cestujícím prakticky kompletní odbavení. Umožní vyhledat spojení a zakoupit nejvhodnější typ jízdenky,“ popisuje budoucí novinku ředitel odboru produktů a obchodu ČD Vladimír Peléšek. Automat by měl zvládnout i rezervace nebo nabídku jízdenek do místní integrované dopravy. Mezinárodní jízdenku si v něm však nekoupíte.

V některých stanicích včetně Plzně už dnes podobné přístroje jsou, je jich však několik druhů a jsou mnohem jednodušší. „Kvůli rekonstrukci nádražní budovy je nyní prodejní jízdenkový automat provizorně umístěn vedle mezinárodní pokladny,“ upřesňuje regionální mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Dodala, že ho využívá především mladší generace.

ČD předpokládají, že k novým přístrojům si najde cestu i střední generace cestujících. „V současné době se zadává soutěž na dodavatele,“ potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Prototyp automatu by měl být na světě příští rok na jaře a o několik měsíců později se ve zkušebním provozu objeví 68 těchto přístrojů. A v dalších dvou letech pak vždy dvojnásobek, celkem 340 kusů.

Kolik za ně dráhy zaplatí, Šťáhlavský říci odmítl s tím, že se cena bude odvíjet až od podmínek soutěže.

Paradoxně už mají ale ČD přesně spočítanou úsporu, kterou jim zavedení automatů a propuštění více než čtyř stovek pokladních má přinést. Jde o 271 milionů korun v letech 2013 až 2019, tato částka již je snížena o provozní náklady automatů.

Počet pokladních, které v Plzeňském kraji kvůli automatům přijdou o místo, ČD zatím neprozradily. „Nevíme, kolik přístrojů bude v kraji instalováno, proto je předčasné hovořit o propouštění,“ doplnil Petr Šťáhlavský. Ujistil však, že ve významnějších stanicích zůstanou v menším počtu i klasické pokladní přepážky.

Automaty ČD

- Ve druhém čtvrtletí 2013 zprovozní České dráhy 68 kusů, některé také v Plzni.
- Po vyhodnocení zkušebního provozu se v letech 2014 a 2015 objeví po celé republice vždy 136 dalších přístrojů dohromady v 80 stanicích.
- Mezi lety 2013 a 2019 skončí 425 pokladních, ČD si slibují úsporu 271 milionů korun.