„Přišla jsem zapálit svíčku k hrobu svých prarodičů a nestačila jsem se divit. Věděla jsem, že o den dříve tam šel bratr s manželkou dát věnec a výzdobu, ale kde nic tu nic, jen rozbitá skleněná váza,“ vypráví. Z místa posledního odpočinku někdo ukradl jak výzdobu, tak téměř novou mosaznou vázu i kovovou lucernu. „A nestalo se to jenom nám. I na dalších hrobech věci chyběly nebo byly rozbité. Lidé nechápavě kroutili hlavou, kam až mohou zloději zajít. Podle některých návštěvníků hřbitova zmizely i železné kříže a sošky,“ dodává Chvátalová.

Policie se prý letos na strážení hřbitovů speciálně chystá. „Budeme hlídat hřbitovy a plánujeme preventivní kampaň u parkovacích ploch před nimi. Budeme upozorňovat lidi, aby si nenechávali při návštěvě hřbitova cenné věci v autech, a rozdávat informační letáky,“ sdělila policejní mluvčí Martina Hábrová. Podle ní se policisté zaměří na upozorňování na vykrádání automobilů na základě loňských zkušeností. „Krádeží na hřbitovech jsme loni nezaznamenali tolik jako právě vybraných vozů,“ podotkla mluvčí. Připustila ale možnost, že lidé už krádeže ze hřbitova policii nehlásili.

Podobně budou prý působit i městští strážníci. „Zaměříme se na auta, ale navštívíme i hřbitovy. Tedy vyjma velkého ústředního hřbitova, o který se stará bezpečnostní agentura. Ale v Plzni je ještě osm dalších,“ řekl velitel městské policie Luděk Hosman.