První klient byl přijat přesně na den před deseti lety, a do září 2003 zde nový domov našlo 70 osob. Není bez zajímavosti, že z tohoto počtu jich ještě dnes sedm žije a jsou ve věku od 88 do 100 let.
Za ně i ostatní klienty za péči poděkoval zřizovatelům i pracovníkům domu Miloslav Jaroš. „Jsme rádi, že právě tady můžeme trávit poslední třetinu života, obklopeni veškerou péčí," uvedl mimo jiné.
„Za uplynulé desetiletí do našeho domova nastoupilo již 216 seniorů, z nichž později zpět do rodiny odešlo třináct, a devět jich bylo předáno do jiných zařízení, především do charitního Domova sv. Aloise pro osoby stižené Alzheimerem. Za uvedenou dobu se také naše služby rozšířily, přičemž je naše péče zaměřena na individualitu člověka. Osvědčilo se nám zjistit si, jak člověk před nástupem do našeho domova žil, a pak se zaměřit na tu dobu, v níž je ve vzpomínkách nejraději," říká Ludmila Kučerová, vedoucí domova s tím, že je zde využívána tzv. reminiscenční terapie, kde se prostřednictvím různých akcí senioři vracejí do dob svého mládí.
Domov má i vlastní mikrobus, jímž vyváží své klienty na různé výlety. Zážitky z nich pak senioři ztvárňují v keramické dílně nebo je malují. Pro Klub nedoklubko, což jsou matky s nedonošenými dětmi, bábinky z domova s nadšením pletou a háčkuji miniaturní rukavičky, bačkůrky nebo čepičky. „A taky společně chodíme do porodnice podívat se na ty maličké v inkubátorech. Babičky jsou šťastné, že jsou ještě nějak platné," doplňuje Kučerová.
Domov často navštěvují předškoláci z 64. mateřské školky, děti připravují různá vystoupení, klientky zase napečou dobroty nebo společně obě generace něco vyrábějí. A realizují se i muži sdružující se v Klubu volnomyšlenkářů, kteří vedou knihovnu. „Diskutují, debatují a případně si dají jako správní muži sklenku něčeho pro chlapy. A vymýšlejí vtípky a ptákoviny pro obveselení spolubydlících," upozornila Kučerová a připomněls spolupráci s Gymnáziem v Opavské ulici, kdy studenti zaznamenávají v rámci projektu Paměť národa vzpomínky seniorů.
Ti v domově mají k dispozici internet, který se tu těší značné pozornosti. „Například jedna 86letá paní se s ním naučila pracovat. Teď dost letí a využívá se u nás skype, tedy videotelefonování přes internet. Jedné paní totiž odjela vnučka, na niž byla dost vázána, do Arabských emirátů. Dnes tímto způsobem začínají komunikovat i další rodinní příslušníci našich klientů domova," s úsměvem říká vedoucí domova.
Zájem o Domov sv. Jiří je poměrně velký a žadatelé se rekrutují z celé republiky. Žádostí tu leží kolem 420. Dnes tu žijí i dvě stoleté paní a průměrný věk klientů je 88 let.