Jednadvacetiletý David vyrůstal od narození v pěstounské péči. Staral se o něj nevlastní dědeček, se kterým však neměl dobré vztahy. „Začal jsem proto pobývat v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, kde jsem byl dohromady tři měsíce, až do svých 18 let. Poté jsem nastoupil do Domu na půl cesty Bójka, ve kterém jsem se naučil postavit se na vlastní nohy,“ vypráví David, klient Bójky, kterou provozuje Středisko křešťanské pomoci Plzeň.

Nově působí na adrese Palackého 16. Zázemí tu najdou mladí lidé ve věku 18 až 26 let, kteří opouští dětský domov či jinou formu ústavní výchovy, pochází z dysfunkčních rodin, nemají patřičné sociální zázemí nebo se již ocitli na ulici. Žít tu může až osm klientů. „V nových prostorech nejvíce oceňuji samostatné pokoje, které mi umožňují vlastní soukromí,“ říká dále David, který dnes pracuje v rychlém občerstvení. „Cítím se tam dobře, moje psychika se zlepšuje,“ dodává.

Středisko křesťanské pomoci službu domu na půl cesty nabízelo dosud v Božkovské ulici. „Kapacita domu v Božkovské ulici je sice osm klientů, ti jsou ovšem ubytováni až v třílůžkovém pokoji a nemají tedy žádné soukromí. Díky spolupráci města můžeme nabídnout osmi klientům první soukromé ubytování. Pro jednoho klienta je vždy jeden pokoj,“ říká ředitel Střediska křesťanské pomoci Marek Novotný.

Ilustrační foto.
Plzeňský kraj podpoří oblasti postižené tornádem částkou 2,5 milionu korun

Velkometrážní byt o dispozici 11+1 nechalo upravit město Plzeň, do nájmu je poskytlo právě Středisku křesťanské pomoci.

Město do projektu, který slavnostně představilo v pondělí 28. června, investovalo šest milionů korun. „Ne všichni mladí lidé mají to štěstí, že je při přechodu do dospělosti podpoří rodiče, že mají kvalitní zázemí ze strany svých nejbližších. Právě pro ně je určena služba Střediska křesťanské pomoci, jediná svého druhu v celém Plzeňském kraji,“ uvádí primátor Plzně Martin Baxa.

Opravy objektu spustilo město v září 2020, celkovou rekonstrukcí prošly veškeré prostory. „Nechceme, aby mladí končili na ulici. V Palackého 16 najdou nejen své první soukromé bydlení, ale také podporu sociálního pracovníka. Ten jim pomůže s hledáním práce, orientací ve finančních otázkách a podobně,“ dodává plzeňský radní pro ekonomiku David Šlouf.