Tehdy zapomněl zatáhnout ruční brzdu. Auto sjelo do kolejiště, ke střetu s vlakem naštěstí nedošlo. Muž přišel o řidičský průkaz, s trestem ale nesouhlasí.

„Jel jsem tehdy k doktoru do Blovic. Když jsem se vrátil, měl jsem auto zapasované čumákem v kolejišti ve Zdemyslicích. Kvůli vytažení museli přijet speciální jednotky. Auto bylo přitom lehké – stačilo, aby ho vzali dva chlapi a bylo by nahoře,“ myslí si senior, který sám podle svých slov pracoval 35 let u dráhy. „Po nehodě mi přišel dopis, ať zaplatím sedm tisíc korun, a že mi odebírají na 6 měsíců řidičák. Pokutu za mě zaplatila moje žena. Ale já nechtěl, aby něco platila, protože oni nebyli v právu,“ je si jist senior, který si šel po obdržení dopisu stěžovat na Městský úřad v Blovicích. „Paní na úřadě mi slíbila, že mi řidičák vrátí už za dva měsíce. Pak mě jiný úředník poslal na prohlídku k psychiatrovi. Doktor po mně chtěl dva a půl tisíce a já nemám peníze. Nevím, jak dál,“ smutní muž.

Senior, který požaduje navrácení řidičského průkazu, však v době nehody neměl podle všeho platnou technickou prohlídku, ani řádně sjednáno zákonné pojištění odpovědnosti za škodu. Vůz navíc řídil, aniž by byl držitelem platného zdravotního posudku. „Zákon umožňuje prominout druhou polovinu výkonu trestu s tím, že účastník nehody splní zákonem stanovené povinnosti,“ připouští Helena Šabatová z Městského úřadu v Blovicích. „Proti rozhodnutí o odebrání řidičského průkazu nevyužil muž žádný opravný prostředek. A nesplnil zákonné povinnosti – neměl psychologické vyšetření a bez toho my mu řidičské oprávnění vrátit nemůžeme. V době nehody neměl platný posudek o zdravotní způsobilosti. Musí zaplatit za psychologa, bez toho to nejde,“ dodává.

Kurz pomůže řidičům seniorům

Už teď se mohou hlásit aktivní řidiči – senioři, kteří se chtějí seznámit se změnami v dopravních předpisech i si vyzkoušet na cvičišti situace, s nimiž se mohou za jízdy setkat. Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně pro ně připravil projekt s názvem Jedu s dobou 60+. Tento měsíc se zkoušel v DEPO2015.

Zájemci o další, pětihodinový kurz, se mohou hlásit u vedoucí odboru Aleny Hynkové prostřednictvím e-mailu: Hynkova@plzen.eu. Kurz proběhne na jaře, pro řidiče 60+ je přístupný zdarma.

„Senioři jsou všeobecně vnímáni jako opatrnější, s pomalejšími reakcemi, což je ale právě v silničním provozu v kombinaci s novými vozy a moderními technologiemi ke škodě věci. Čím dál častěji začínají jezdit senioři, kteří dlouhá léta neseděli za volantem,“ vysvětlila příčinu vzniku projektu Alena Hynková, vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb.

Statistiky uvádějí, že osoby ve věku nad 65 let jsou dvakrát více vystaveny riziku úmrtí při dopravní nehodě. Od 75 let toto riziko dále významně stoupá. Jen loni způsobili senioři 8738 nehod, při nichž přišlo o život 87 osob.

Zjistěte, po kom se jmenují plzeňské ulice
Zjistěte, po kom se jmenují plzeňské ulice