Okresní soud Plzeň–sever včera projednával případ 75letého Františka Bobka ze Žihle, který je obžalovaný z toho, že od roku 2006 do letoška pohlavně zneužíval dnes devíti a dvanáctiletou holčičku ze středních Čech. Dívky jsou sestry a jejich matka je občas posílala k Bobkovi na chalupu. Přestože holčičky nejsou s Bobkem v žádném příbuzenském vztahu, zřejmě jim suploval dědečka. Jako dědu jej i označovaly. Podle obžaloby je měl Bobek v Žihli nutit k francouzskému líbání, také je měl líbat a osahávat na přirození. Bobek tyto činy popírá.


Při včerejším soudním jednání vypovídali soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie. „U obžalovaného jsem zjistil pedofilii, tíhne k malým děvčatům. Má snížené ovládací schopnosti a hrozí, že by mohl popsané chování opakovat. Doporučuji, aby se léčil. Vzhledem k jeho věku doporučuji ambulantní ochrannou léčbu,“ sdělil primář z Psychiatrické léčebny Dobřany Václav Fait.


Bobkovu tvrzení, že je zneužívání vymyšlené, nesvědčí ani výpověď dalšího znalce, který dělal psychologický rozbor obou holčiček. Dívky podle jeho výsledků nemají sklon ke lhaní ani si nevymýšlí víc než jejich vrstevníci. „Nemají moc rozvinutý intelekt, takže nevěřím tomu, že by mohly takto do detailů vypovídat podle nějakého návodu,“ odpověděl znalec na dotaz, zdali mohla být děvčátka navedená.


Ideální podmínky neměly holčičky ani doma. „Mají hodně negativní vztah ke své matce. Označily ji jako největší zdroj strachu. K obžalovanému mají vesměs kladný vztah, i když k němu mají i negativní pocity. Uváděly, že to, co jim prováděl, jim bylo nepříjemné,“ doplnil psycholog. Při výslechu se holčičky svěřily, že je jejich matka bije. Nyní by měly být v jednom ze středočeských zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek.


Během včerejšího líčení se Bobek mohl podívat i na audiovizuální záznam z výslechu obou děvčat i jejich sestřenice, která u "dědy" také párkrát byla. „Já to neslyším. Vy tomu rozumíte? Slyším každé páté slovo,“ vykřikoval obžalovaný důchodce i přesto, že mu předsedkyně soudního senátu Marcela Dortová dovolila dát si židli až k reproduktoru. Zbytek osazenstva v jednací síni ale mohl zřetelně rozpoznat dětská slůvka, která popisovala, co se u "dědy" v Žihli mělo dít.


„Chtěl jazýčky. Naše jazýčky, abychom mu je dávaly do pusy. Neměly jsme to nikomu říkat. Ležela jsem na zádech, on mě držel za ruce a lízal mi "boženu". Bylo mi to nepříjemné. Jednou jsem ho kopla do ramene,“ zaznělo například z úst starší z děvčat. „Mazal mi rukou mastičku mezi nohy,“ svěřila se mladší.
Soud se seniorem z Žihle bude ještě pokračovat. Při jednání začátkem příštího roku by měla vypovídat matka dívek a možná už senát vynese i rozsudek.