Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duchek: Kontroly firem jsou intenzivnější

Plzeň – Zaměstnanci inspektorátu práce v Plzni vyrazili v prvním čtvrtletí letošního roku na více než osm stovek kontrol dodržování bezpečnosti práce a zaměstnávání ve firmách.

20.5.2012
SDÍLEJ:

Miroslav DuchekFoto: DENÍK/Martin Švec

Miroslav Duchek z Oblastního inspektorátu pro Plzeňský a Karlovarský kraj prozradil, že od dubna probíhají mimořádné kontroly. Během druhého čtvrtletí by jich inspektoři měli stihnout více než dva tisíce.

Na co se při kontrolách zaměřujete?
Oblastní inspektorát práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj se řídí ročním programem kontrolních akcí Státního úřadu inspekce práce. Program pro letošní rok obsahuje sedmnáct hlavních úkolů, které zahrnují mimo jiné oblast bezpečnosti práce, pracovněprávní vztahy nebo nelegální zaměstnávání. V posledních měsících a také celý minulý rok je pozornost zaměřena ve výrazné míře na kontrolu nelegální pracovní činnosti. V souvislosti s organizačními změnami Úřadů práce došlo od 1. ledna k personálnímu posílení systému inspekce práce. Inspektorát v Plzni se rozšířil více než o 40 zaměstnanců.

Jak vypadá průběh kontroly zaměřené na nelegální práci?
Kontroly jsou předem neohlášené. Inspektoři přijdou do firmy, prokážou se služebním průkazem a ověří si totožnost všech zaměstnanců, kteří jsou na pracovišti. Dám příklad: Přijdou do restaurace, kde jsou dva číšníci a kuchař. Ti dostanou dotazník, do kterého uvedou jméno a další identifikační údaje. Například jakou práci a odkdy vykonávají a jestli mají pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti či provedení práce. Dotyční dotazník vyplní a podepíšou. Poté kontaktujeme majitele a po něm inspektoři žádají pracovněprávní doklady – dohody, smlouvy, povolení k pobytu a podobně.

Nastávají nějaké komplikace či výmluvy ze strany zaměstnavatelů, když máte podezření na černou práci?
Setkáváme se s tím, že v převážné většině případů nemají provozovatelé restaurací, kiosků či kempů u sebe doklady, které by prokazovaly legální zaměstnávání. Omlouvají se, že třeba mají externí účetní, která bydlí daleko nebo je zrovna na dovolené, a že smlouvy či dohody nám dodají následující den. Zde bylo zcela reálné, že dochází k dodatečnému vypracování dokladů a předložení ke kontrole. Díky novele zákoníku práce se situace zlepšila. Jednoduše řečeno zaměstnavatel je povinen mít na pracovišti kopie dokladů, které prokazují existenci pracovněprávních vztahů. Na dodatečně doložené doklady pak nejsme povinni brát ohled.

Máte nějaké další kuriózní výmluvy nebo nestandardní počínání během kontroly?
Stalo se, že „pracovník" před inspektory utíkal oknem nebo zadním vchodem. Setkáváme se také s obhajováním, že si dotyčný pouze přišel uvařit, aby doma nemusel zapínat sporák nebo že myje nádobí kamarádka, která přišla na kávu a zrovna po sobě myje hrneček. Je nám jasné, že dotyčný tam dělá načerno.

Chodí udání na nelegální práci?
Ano. Stávají se módou podněty typu: „Sděluji vám, že moje bývalá partnerka si přivydělává v hospodě – zpravidla o víkendech nebo odpoledne. Vím to, protože mně to řekl kamarád, který tam chodí na pivo." Udání tohoto typu chodí.

Jak na ně reagujete?
Když podnět obsahuje údaje, o které se můžeme opřít, tak se jím zabýváme. Pokud někdo napíše jméno a adresu, můžeme s ním komunikovat a například v případě potřeby získat další informace. Inspektoři jsou ze zákona vázáni mlčenlivostí a bez písemného souhlasu stěžovatele nelze používat pří kontrole jeho jméno. Výjimkou však nejsou ani případy, že někdo zneužije jména úplně jiného člověka a pošle nám jeho jménem jakýsi pochybný podnět. Z reakce poškozeného pak vyplývá, že se zděšením zjišťuje, že měl podávat nějakou stížnost a on nic takového neudělal.

Máte statistiky o kontrolách za první čtvrtletí tohoto roku?
V prvním kvartálu jsme provedli více než 800 kontrol, z toho přes 250 v oblasti bezpečnosti práce, více jak 80 kontrol pracovněprávních vztahů a ve 470 případech se inspektoři zaměřili na nelegální zaměstnávání. Zahájili jsme celkem 265 správních řízení, která postupně nabývají právní moci.

Jak velké pokuty může firma za nelegální zaměstnávání zaplatit?
Od nového roku se sankce výrazně zvýšily. Za nelegální pracovní činnost se sankce pohybují od 250 tisíc až do 10 milionů korun. Člověk, který je přistižený, že pracuje načerno, může dostat pokutu až do 100 tisíc korun.

Na co jste se zaměřili v poslední době?
Během dubna probíhaly kontroly pneu a autoservisů. V Plzeňském kraji jsme dostali pokyn provést 70 a v Karlovarském kraji 50 kontrol. Inspektoři se zaměřovali hlavně na práci načerno a dodržování bezpečnosti práce. V převážné většině kontrol byly zjištěny nedostatky v bezpečnosti práce a bezpečnosti provozu technických zařízení. U nelegálního zaměstnávání bylo i přes mimořádnou aktivitu inspekce zjištění v poměrně malém počtu případů.

O jaké závady či nedostatky šlo?
Například v jednom malém autoservisu inspektoři zjistili 17 technických závad. Jednalo se o standardní nedostatky, to znamená nedoložení revizí technických zařízení nebo záznamů o jejich prohlídkách. Je poměrně děsivé, že někdo provozuje zdvihák automobilů v servisu, aniž fakticky zná jeho aktuální technický a bezpečnostní stav.

Podobné nedostatky technického rázu mohou vést k úrazům. Jak vypadá statistika za první čtvrtletí?
Závažných úrazů, tedy těch, jejichž hospitalizace trvá déle než pět dní, máme za první kvartál evidováno 24. Ostatní úrazy evidujeme v 1055 případech. Sem patří drobná poranění, pořezání, podvrknutí nohy a podobně. Pozitivní je, že do dnešního dne nemáme hlášeno žádné smrtelné zranění.

Vraťme se ještě ke kontrolám. Co vás čeká v nejbližší době? Pokud to tedy můžete prozradit.
Na druhé čtvrtletí roku 2012 je z Ministerstva práce a sociálních věcí nařízena velká mimořádná kontrolní akce. Jde o více než 11 tisíc kontrol v celé republice. Z tohoto počtu má Oblastní inspektorát práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj stanoveno více než 2000 kontrol. Maximální pozornost bude opět věnována problematice nelegálního zaměstnávání. Nutno podotknout , že ani oblast bezpečnosti práce a bezpečnosti technických zařízení nebude na okraji pozornosti inspektorů.

Inspektorát práce v Plzni

Oblastní inspektorát práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj sídlí v Plzni ve Schwarzově ulici.

Vedoucím inspektorem 
je Ing. Miroslav Duchek.

Instituce se snaží potírat nelegální zaměstnávání a dohlížet na dodržování bezpečnosti práce. Ze statistik za první čtvrtletí roku 2012 vyplývá, že inspektorát provedl více než 800 kontrol zaměřených na nelegální zaměstnávání a dodržování bezpečnosti práce. Za stejné období úřad eviduje 24 těžkých zranění. Do poloviny května nezaznamenal smrtelné zranění.

Autor: Martin Švec

20.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš (vpředu v bílém) bojuje se soupeřem o míč.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman: Baví mě vyvolávat silné emoce

Mezinárodní den archeologie

Plzeň – Západočeské muzeum v Plzni se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení