Dokument má za cíl upozornit na problémy obcí na venkově. Naštvaným starostům doslova mluví z duše.

Špatnou zkušenost s eurofondy a penězi poskytovanými státem mají třeba severoplzeňské Nečtiny. Kvůli odbahnění Leopoldovského rybníka je starosta Jiří Křemenák připraven se i soudit. „Přes státní fond životního prostředí jsme získali dotaci z operačního programu Životní prostředí. Zaměřil se na nás ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který prý zjistil chybu při výběrovém řízení. Kontrola, která je zbytečná, trvá už druhý měsíc a nám hrozí, že budeme muset dotaci vrátit," popisuje starosta.

„Klidně napište, že jsme připraveni se soudit se státem. Administrativa, se kterou se dnes obce potýkají, je velká překážka. Spoustu starostů odrazuje – po jedné takové zkušenosti nemají chuť o dotace žádat znovu," dodává Křemenák.

„Pokud je pravda, že stát peníze z eurofondů nevyčerpá a propadnou, říkám, ať peníze dá krajům, které je rozdělí," tvrdí zase starosta jihoplzeňského Skašova Karel Šrámek.

Systém poskytování dotací státem a krajem se prý nedá srovnat. „Aby malá obec jako my dostala od kraje 300tisícovou dotaci, stačí vyplnit jeden papír. Kvůli dotaci od státu, která bývá maximálně poloviční, už je ale třeba mít celý šanon papírů. Administrativa příšerně složitá. Obce a města papírování samy nezvládnou a najímají si na ně specializované firmy, které ale samozřejmě platí," vysvětluje Šrámek, proč výzvu podpořil také on.

Dokument podepsali starostové, místostarostové, zastupitelé a občané z obcí ze všech koutů republiky. „To nám dokazuje, jak je náš požadavek důležitý. Podporuje ho spousta těch, kteří se s touto problematikou denně setkávají," upozornila autorka výzvy a bojovnice za práva venkova Jana Juřenčáková.

Text výzvy najdete na adrese www.jurencakova.cz/druha-zlinska-vyzva, kde lze dokument také podepisovat.