Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhá věž pro Bartoloměje

Plzeň – Přistavět plzeňské katedrále sv. Bartoloměje druhou věž. To není aprílový žert, ale vážně myšlený plán podnikatele Jana Janáka. A nejen jeho. Už pro svou myšlenku získal řadu odborníků a nechal vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž.

12.4.2012 18
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Že by se druhá věž mohla skutečně začít stavě,t je sice krajně nejisté, ale skutečností je, že nápad budí emoce. Odpůrci vykřikují hyenismus, škodlivý nesmyl, mrhání časem. Od příznivců naopak zaznívají slova jako odvaha, svěží vítr a svoboda myšlení.

„Je to splnění dětského snu. Ta druhá věž na kostele prostě chybí, to je zřejmé. My se vyhlášením soutěže připojujeme k myšlence evropského města kultury 2015,“ vysvětlil pohnutky k vyhlášení soutěže její iniciátor Jan Janák, známý v Plzni jako podnikatel v gastronomii a majitel kavárenského řetězce CrossCafé.

„Vždyť je to škodlivý nesmysl. Katedrála nikdy žádnou druhou věž neměla. Kostel neměl nikdy žádný defekt, který by bylo potřeba řešit. Podoba katedrály je důsledek historického vývoje a výtvarného řešení dané doby, do kterého se nesmí zasahovat,“ říká Jan Anderle, historik umění, který se architekturou této stavby dlouhodobě zabývá.

Do týmů vyhlašovatelů a příznivců soutěže patří i uznávaný architekt Jiří Boudník. „Chceme přimět lidi, aby věci, které považují za neměnné, začali vidět jinak. Je to kontroverzní myšlenka. Ale vždyť nežijeme před pěti sty lety, aby nás za ni upálili,“ obhahuje soutěž Boudník, jeden z propagátorů projektu Plzeň, evropské město kultury.

Druhá věž katedrály podle návrhu Deníku

Třeba za několik stovek let

Katedrála je majetkem církve a národní kulturní památkou. „Soutěž považuji za dobrý nápad v tom smyslu, že se upoutá pozornost veřejnosti ke katedrále i k problematice kostelů,“ řekl biskup František Radkovský. „Ale realizace dostavby není myslitelná. Jsou potřebnější věci,“ dodal.

Organizátoři architektonické soutěže jsou s tím smířeni. „My nyní nemáme snahu, peníze ani ambice věž podle vítězného návrhu postavit. Ale bereme to celé jako prvotní impulz k diskusi, jako výzvu pro budoucí generaci. Třeba se za několik stovek let vítězného návrhu někdo ujme a věž postaví,“ uvažuje Janák.

Přesto soutěž samotná vysoké ambice jistě má. Figuruje mezi oficiálními akcemi České komory architeků. V porotě zasednou světově proslulá česká architektka Eva Jiřičná, z televize známý odborník na architekturu David Vávra nebo Ondřej Císler, autor plzeňských kašen. O nejlepším návrhu druhé plzeňské věže mají rozhodnout do podzimu letošního roku.

Názor pro: Mecenáši myšlenek, přijďte do Plzně!

Jiří BoudníkJiří Boudník, architekt

Plzeň je nejlepší město na světě. Proč bychom se měli spokojit s Evropským hlavním městem kultury? Proč ne světovým? Vždyť kultura není pouze divadlo. Kultura je způsob žití. Je to vzájemná zdvořilost. Je to tolerance, styl obchodních jednání, způsob vyjadřování a exprese – vyjádření niterních pocitů. Vyjádření pochází z jádra, nitra.

A Plzeň na to má i světové kapacity z oblasti fyziky (Luboš Motl), medicíny (Vladimír Koza, Zdenka Ulčová-Gallová, Jaroslav Slípka, Vladislav Třeška), metalurgie (Václav Pilous). Nyní se začínají objevovat i světoví podnikatelé a firmy.

Proč by se z Plzně, s triumvirátem podnikatelů, politiků a umělců, nemohla stát nová Florencie? Proč bychom se nemohli my všichni stát patrony kultury, mecenáši myšlenek?

Proč by nemohlo, při vyslovení jména Plzeň, vyskočit na mozkové obrazovce vedle piva, Škodovky, Viktorky, Indiánů a amerických vojáků i slova – Svoboda, Odvaha a Kultura? Představte si, že do našeho plzeňského regionu se začínají stěhovat kreativní, svobodně myslící lidé z celého světa, a že sem s sebou přivezou nové pracovní příležitosti, nová pracovní místa. A právě toto v Plzni a regionu potřebujeme. Náš soused, Bavorsko, je nejbohatším regionem Evropy.

A co plzeňský region? Soutěž na návrh druhé věže, kterou vyhlašuje plzeňská firma CrossCafe, je svobodným a odvážným tahem na společenském poli kultury a architektury. Je to jejich příspěvek a zvolání: Zkusme se na věci dívat jinak, žijme jinak, mysleme svobodně.

Během tohoto procesu přijdeme na nové nápady, nová řešení a přitom můžeme uvolnit náš kreativní proud. Máme zde pět p, pět proudů. Mži, Radbuzu, Úhlavu, Úslavu a prastarý pramen, německy Urquell. Mezinárodní architektonická soutěž je dobrá reklama pro Plzeň – město pramenů.

Názor proti: Je to jen nápad bez perspektivy

Jan SoukupJan Soukup, architekt

Historické budovy mají základní hodnotu, že trvají. Jsou nositeli kontinuity a ty nejlepší se stávají symboly. Plzeňská katedrála se takovou stavbou stala. Její jediná a jedinečná věž nemá konkurenta, nepotřebuje doprovod a svou vertikalitou ukazuje střed plzeňských věcí. Její vykřičník není rozmělňován a zamotáván do jiných neklidných architektonických vztahů. Rozhodnutím našich předků i šťastnou náhodou se stalo, že druhá věž nebyla nikdy realizována a je to dobře.

Ne, že by se historické stavby nemohly měnit. Docházelo k tomu ostatně v celé historii. Důležitý je však důvod, kterým může být náprava katastrofy či obyčejná lidská potřeba jiného prostoru pro náš vlastní život. A právě v tom je kámen úrazu. Je bytostně nutné na této jedinečné stavbě něco měnit? Stala se katastrofa, kostel vyhořel, věž spadla? Potřebujeme druhou věž proto, aby byla naplněna nějaká naše tísnivá potřeba?

Nic takového se nestalo, je to jen nápad bez perspektivy, protože podle zákonů naší země a celé civilizované části světa se nic takového nemůže realizovat. V souvislostech nedostatku peněz na záchranu stovek historických staveb je taková snaha spíš smutným příběhem.

Ale není to ani příběh o postoji konzervativců proti kreativcům, spíš je to výpověď o jiných hodnotách, o potřebě se prezentovat, vlastně tady bez rizika, ale s pěknou mediální bublinou.

Oč jinak by vypadalo, kdyby se v rámci města kultury vyvinula snaha pomoci kulturnímu rozměru této stavby, například zacelením škod z 2. světové války, kdy jí v roce 1942 padly za oběť plzeňské zvony, hlas a pýcha města. Co kdybychom se postarali o to, aby se v roce 2015 znovu rozezněly v monumentální harmonii na oslavu cílevědomé činorodosti obyvatel města?

Byly či nebyly dvě věže

Pohled na plzeňské náměstí a chrám sv. Bartoloměje v 19. století. Kostelní věž byla poškozena zásahem bleskuZkusme si to představit. Tak znělo motto plzeňské kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015. A je to také heslo, kterým operují zastánci soutěže na další věž.

Dvě věže měla ale plzeňská katedrále pouze v pověstech. 
„Když jsem jako malý chodil se školou dívat se na věž kostela, moc se mi líbíla pověst, kterou nám paní učitelka vyprávěla. Dvě bohaté sestry věnovaly své peníze na stavbu dvou věží na plzeňské katedrále. Když ale jedna z nich nečekaně zemřela, se stavbou věže se přestalo a již se nikdy nedokončila. Mě to velmi dojímalo,“ vypráví Jan Janák, vyhlašovatel soutěže.

Faktický stav kolem údajně chybějící druhé věže je ve skutečnosti mnohem komplikovanější.

„V patnáctém století dostal kostel stanovou střechu. Ta se stala výraznou výškovou dominantou města a tím pádem již nebylo nutné přidávat jižní věž, o které se sice v původních plánech uvažovalo, ale pak z výtvarně architektonických důvodů se od ní upustilo,“ vysvětluje vývoj katedrály historik architektury Jan Anderle.

Historie katedrály sv. Bartoloměje

1307 první písemná zmínka
1322 stává se farním kostelem
1350 výstavba kostela pod vlivem řádu německých rytířů, z té doby pochází nejstarší část stavby, presbytář
15. století vystavěna dominanta kostela a města, stanová střecha
1515 požár města, zasáhl i kostel
1528 opravy chrámu, místo stanové střechy zřízeny nové, které můžeme na katedrále vidět dodnes
1835 blesk zničil pozdně gotickou střechu
1837 vystavěna kopie této střechy
1993 stává se sídelním místem biskupa plzeňského

Katedrála je 58 metrů dlouhá a 30 metrů široká.
Kostelní věž je 103 metrů vysoká a je nejvyšší kostelní věží v ČR.
zdroj: Biskupství plzeňské

Kateřina Kvasničková

Autor: Redakce

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení