Tak vypadalo Mistrovství Evropy v dřevorubeckém sportu – Timbersports Euro Challenge, které se v sobotu odehrálo za obchodním centrem Plaza.

„Přijel jsem se podívat z Rokycan, protože dřevorubecké závody sleduji hlavně v televizi, takže šanci vidět je naživo jsem neodmítl. A to včetně možnosti spatřit Martina Komárka v akci," sdělil přihlížející Martin Kohout.

Jak je vidět, jedním z lákadel byl právě Čech Martin Komárek, který je v tomto sportu u nás takřka legendou a také držitelem několika evropských a světových medailí. Kromě toho závodil na domácí půdě poprvé, tudíž si v Plzni odbyl svou premiéru. A jako bonus všem přihlížejícím dokázal, že opravdu patří mezi světovou špičku, protože závod doslova ovládl. „Jsem nesmírně rád, že se mi podařilo vyhrát. Vítězství v pěti disciplínách ze šesti, třetí místo v single bucku a celkový počet 82 bodů z možných 84 je fantazie. Je to pro mě ještě cennější, protože zatím trénuji jen zvolna a moje hlavní sezona začne až později. A hlavně tento závod byl mým snem a podílel jsem se na něm i jako pořadatel. Proto je pro mě asi největším vítězstvím, že se vše podařilo na výbornou a Plzeň viděla nezapomenutelný závod," shrnul po závodě Komárek.

Za Plazou se kromě Komárka sešla současná dřevorubecká špička Evropy. Kromě zahraničních hostů ze zemí jako Holandsko, Francie, Rakousko či Německo nechybělo ani několik tuzemských borců. Závodu se zúčastnílo celkem šest Čechů. Dva z nich jsou z Plzeňského kraje, Jan Kamír z Přeštic a Zdeněk Maťha z Oseku u Rokycan.

Závodníci se během akce utkali v celkem šesti disciplínách, vždy muž proti muži. Ať už se jednalo o přesekávání kmene z prkna ve výšce či řezání klasickou motorovou pilou, vždy začínalo zápolení stejně – anglickou instruktáží a výstřelem ze startovní pistole. Duely často trvaly jen několik sekund. Například v řezání motorovou pilou drží Komárek světový rekord. Uřízl dva kotouče z kmene za necelých devět a půl sekundy.