„I letos jsme si připomněli tradici dožínkových oslav tak, jak jsou lidé zvyklí. Vybrali jsme severní Plzeňsko a konkrétně rodinnou farmu, která se zemědělské činnosti věnuje už pět generací a vychovává si další. Lokální výrobci představili řadu skvělých výrobků a já jsem velmi rád, že si na takové akci vždy ochutnám a koupím něco dobrého. A jako bonus ke skvělé chuti a kvalitě výrobků též podpoříte nákupem i samotný kraj. Vždyť jsou to právě regionální výrobci, kteří tu produkují výrobky, ale i zaměstnávají místní lidi a pečují o krajinu,“ řekl hejtman Rudolf Špoták.

Program probíhal na dvou místech. V parku u kostela sv. Blažeje se chystal tradiční dožínkový průvod, probíhaly ukázky dožínkových vazeb, zdobení koní a povozu či ochutnávky regionálních potravin. Krojovaný průvod složený také z členů folklorního souboru Úsměv z Horní Břízy pak odtud vyrazil na Farmu Janko, kde se odehrál hlavní program, ocenění výrobců, zemědělců, koncert kapely Michal Tučný revival a několik folklorních vystoupení souboru Úsměv. Po celou dobu akce byly připraveny na farmě stánky regionálních výrobců, ale také workshopy tvoření, pletení košíků a dalších tradičních řemeslných aktivit. Akce se i letos uskutečnila zcela zdarma pro všechny příchozí.

Severní Plzeňsko oživily Dožínky Plzeňského kraje. | Video: Milena Sojková

Součástí tradice dožínek je vždy předání dožínkového věnce chasou, také letos převzal věnec hejtman Rudolf Špoták oděný v kroji. Poté bylo požehnáno úrodě, a dožínky tak byly zahájeny.