Tradiční průvod s koňskými povozy byl v sobotu součástí dožínkových slavností na Farmě Moulisových na jihu Plzeňska. Návštěvníci mohli ve staročeské hospodě ve stodole ochutnat maso skotu, který se ještě donedávna pásl u Milínova, nebo si prohlédnout ukázky zdobení vozů a vazeb dožínkových věnců v kravíně, kousek od farmy, kam celý průvod zamířil. Zde chasa předala hejtmanovi Josefu Bernardovi coby hospodáři dožínkový věnec. Nechybělo ani žehnání úrody páterem, hejtman pak čepoval návštěvníkům pivo.

„Zemědělec samozřejmě nejsem, ale mohu zprostředkovaně říci, že letošní úroda je poměrně dobrá, přesto, že farmáře trápilo sucho. Jejich práce si velice vážím a obdivuji zejména ty, kteří zpracovávají svoji produkci, nabízejí ji zákazníkům a snaží se o zdravé potraviny,“ uvedl Bernard.

Dožínky Plzeňského kraje se tentokrát odehrály na rodinné farmě; poprvé se tak konaly mimo náměstí větších měst. Slavnosti ukončení sklizně jsou totiž podle hejtmana Josefa Bernarda i farmáře Pavla Moulise neodmyslitelně spjaté s venkovem. Proto se Plzeňský kraj rozhodl uspořádat letošní dožínky, na kterých vystoupila například Aneta Langerová, Šumaři nebo Rokytka, právě v Milínově, a vyjádřit tak podporu malým podnikatelům v zemědělství.

Do Milínova se z plzeňského náměstí přesunuly také Plzeňské farmářské trhy celý areál tak provonělo více než 40 stánků s lokálními produkty. Lidé mohli rovněž ochutnat dobroty oceněných Regionálních potravin Plzeňského kraje.

„Prestižní značku získalo devět výrobků. Zájemci o kvalitní regionální potraviny tu dnes mohou ochutnat například rakytníkový sirup s malinou, který vyrábí Helena Macháčková z Bučí na severu Plzeňska, farmářský bok z Čečkovic nebo velice oblíbenou Procházkovu výpečkovou pomazánku, která je už téměř vykoupená,“ zhodnotil koordinátor soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje Jindřich Haišman. I přes nepřízeň počasí zaplnili malou obec u Nezvěstic lidé z širokého okolí. „Přijeli jsme ze severu Plzeňska, z Rochlova. Chceme si poslechnout Anetu Langerovou a podívat se na trhy. Mile nás překvapilo, jak velkolepé oslavy jsou,“ popsala Věra Černá.