Místo náměstí větších měst se letos poprvé stane dějištěm Dožínek Plzeňského kraje menší rodinná farma. Oslavy ukončení sklizně se konají v sobotu 7. září na Farmě Moulisových v Milínově na jižním Plzeňsku. „Jsme trochu nervózní, ale věříme, že to dobře dopadne. Už vše připravujeme, aby se návštěvníkům u nás líbilo,“ říká farmář Pavel Moulis.

„Poprvé jsme letos vybrali menší farmu protože si uvědomuje, jak náročné je soukromě hospodařit na lokální úrovni, a Plzeňský kraj tak chce vyjádřit svou podporu malých podnikatelů v zemědělství,“ uvádí Eva Mertlová, mluvčí Plzeňského kraje. „Sedlák hrál vždycky důležitou roli v rozvoji venkova, a tak dožínky patří na venkov,“ dodává Pavel Moulis.

Farma Moulisových má s pořádáním větších akcí pro veřejnost zkušenosti. Organizuje např. Slavnosti sena, dětské tábory a dokonce kurzy vaření. „Pro nejmladší účastníky dožínek připravíme opičí dráhu z balíků slámy. A ve staročeské hospodě ve stodole se bude vařit z našeho hovězího. A protože při naší farmě funguje jezdecký klub, budou k vidění i ukázky jezdeckého sportu,“ informuje Pavel Moulis, který v roce 2001 převzal se svou ženou hospodaření na farmě po svých rodičích.

Dožínky Plzeňského kraje začnou u Moulisových už v 10 hodin. K vidění budou ukázky dožínkových vazeb, tradiční zdobení koní a vozů. Chybět nebude již tradiční dožínkový průvod obcí až na farmu Moulisových. Zde dožínkové slavnosti symbolicky vyvrcholí – ženci předají hejtmanovi Plzeňského kraje Josefu Bernardovi, jakožto hospodáři, dožínkový věnec a farmář Pavel Moulis převezme dožínkovou kytici. Od tohoto okamžiku vypukne dle tradice dožínková veselice na počest zakončení sklizně.

Den zpestří svým vystoupením Folklórní soubor Rokytka Rokycany. Ve 13 hodin vystoupí Aneta Langerová a poté kapela Šumaři. Program završí kapela PF Band.

Novinkou letošního ročníku je propojení Dožínek Plzeňského kraje s Plzeňskými farmářskými trhy, které organizátoři pro tento den přemístí z náměstí Republiky v Plzni právě do Milínova.

Z Plzně a vlakového nádraží v Nezvěsticích bude do Milínova zajištěna bezplatná kyvadlová doprava. První spoj pojede ze Sadů Pětatřicátníků v Plzni v 9:00 hodin a z vlakového nádraží v Nezvěsticích v 9:40 hodin. Vstupné na dožínky se neplatí.