„Pár pacientů už vypsání neschopenky odmítlo právě kvůli tomu, že by měli první tři dny nemoci neproplacené, raději si prý vezmou dovolenou,“ uvádí praktický lékař pro dospělé David Härtel. Opačnou zkušenost má lékařka Anna Šeborová. „Sama jsem překvapená, ale žádný úbytek pacientů nepozoruji, dokonce i neschopenek vystavuji více než obvykle, a to i na běžná nachlazení,“ říká.

Spousta lidí ale podle našeho průzkumu o výběru dovolené namísto nemocenské uvažuje. „Kdybych neměla dostat první tři dny proplacené, určitě si vezmu dovolenou,“ říká Plzeňačka Monika Tomášková. Odboráři společnosti, kde pracuje, ale zaměstnancům vyjednali, že i první dny nemocenské od podniku zaplacené dostanou. „Jedná se o pevně stanovenou částku, která je pro všechny zaměstnance stejná bez ohledu na jejich funkci,“ dodává Tomášková.

Podobnou kolektivní smlouvu připravuje pro své zaměstnance také společnost Pilsen Steel. „O jakou částku se bude jednat, zatím nevíme, vše se bude projednávat právě v rámci kolektivní smlouvy. Platná by měla být od dubna tohoto roku,“ říká mluvčí společnosti Petra Martušáková.

Lékaři se nebojí, že by lidé přestali do ordinací chodit. „Člověk, kterému bude opravdu špatně, přijde. Myslím, že je dobře, že lidé nebudou chodit s každým nachlazením. V těchto případech je pro pacienta stejně nejlepší teplo, klid, vlhký vzduch a teplý čaj,“ tvrdí Härtel. Že by si tedy mohli pacienti snahou vyléčit se sami uškodit, podle něj nehrozí.

Více balení léků na takzvané domácí léčení se podle lékárníků prodává i v lékárnách. Lidé prý ve velkých baleních nakupují zejména paraleny, coldrexy a více než dříve vyžadují rady magistrů.