„Školní rok u nás začne až 5. září kvůli stavebním pracím,“ vysvětluje ředitelka 22. základní školy Božena Světlíková. Už v červnu totiž na této škole začaly rozsáhlé stavební úpravy – dva pavilony a školní jídelna se zvýší o jedno patro, přibudou také nové učebny výtvarné a hudební výchovy, pohybová učebna nebo například víceúčelový sál. „Veškeré práce včetně vybavení všech nových místností budou ukončeny v listopadu 2013,“ doplňuje ředitelka.

Prvňáčků nastoupilo první školní den do plzeňských škol i tak dost. Podle zápisů na tento rok mělo usednout do lavic téměř 1600 dětí, což je více než o stovku vyšší počet než v loňském školním roce.

S opačným vývojem se musí smířit provozovatelé středních škol, počet studentů stále klesá. „Podle zápisových lístků mělo do středních škol zřizovaných krajem letos nastoupit 4320 středoškoláků, očekává se jich ale něco přes 4500,“ prozrazuje mluvčí Krajského úřadu Petra Jarošová. Stejně jako ubylo středoškoláků, snížil se i počet středních škol, které kraj zřizuje. I přes protesty rodičů a ředitelů škol sloučilo hejtmanství k 1. červenci deset škol do pěti, další dvě čeká spojení napřesrok.

Tento osud potkal i Střední odbornou školu profesora Švejcara a Střední průmyslovou školou strojnickou v Plzni. „V současné době je v Plzeňském kraji celkem 46 středních škol, které zřizuje kraj,“ potvrzuje Jarošová.

Zatímco většina žáků a studentů šla ve čtvrtek do školy celkem v klidu, pořádné nervy si naopak užijí neúspěšní maturanti. Repetenty čeká během září opravná maturitní ústní a písemná zkouška. Konečným termínem, který je určen pro vykonání opravné maturity, je středa 21. září.

Studenti, jež čeká v letošním školním roce zkouška dospělosti, se zase musejí přeorientovat na některé staronové změny. Znovu se bude povinně maturovat z českého jazyka, druhým nutným předmětem bude matematika nebo jeden z pěti vybraných cizích jazyků. A to ještě není všechno. Při zkouškách se začne písemnými testy, ústní část přijde až poté.

Příjemný oddech čeká školáky na konci října, od středy 26. do pátku 28. si užijí první prázdniny – podzimní. Vánoční volno je v kalendáři vyznačeno od 23. prosince do 2. ledna a týdenní jarní siesta pro Plzeň je naplánovaná na 20. až 26. února.

Postupně se rozbíhá i život na vysokých školách a univerzitách. V plném proudu jsou zápisy ke studiu a zároveň končí opravné zkouškové období. Během druhého zářijového týdne by se většina fakult měla definitivně dozvědět, kolik studentů nastoupí do prvních ročníků.

Prázdniny v Plzni

- Podzimní prázdniny: středa 26. – pátek 28. října 2011
- Vánoční prázdniny: 23. prosince 2011 – 2. ledna 2012
- Jarní prázdniny: 20.–26. února 2012 (platí pro Plzeň–město i Plzeň–jih a Plzeň–sever)
- Státní svátky: středa 28. září, čtvrtek 17. listopadu, úterý 2. a 8. května