Téměř osmdesátiletá Jana Vytisková z Plzně byla nedávno hospitalizovaná v Centru následné péče v Privamedu. Během svého nemocničního pobytu ji začala silně svědit kůže. Po návratu domů se potíže zhoršovaly, proto zamířila k lékařce, jež jí diagnostikovala svrab. Vedení plzeňské městské nemocnice však informaci, že by se žena nakazila u nich, jednoznačně odmítá.

„Maminka ležela na pokoji s další pacientkou, která se neustále různě na těle drbala. Zřejmě to chytila od ní,“ domnívá se dcera Jana Svobodová, jež na oddělení svou matku navštěvovala.

Jana Vytisková nejdříve dostala od kožní doktorky lék, jenž nezabíral. „Po čtrnácti dnech proto vyhledala jinou odbornici, která určila, že se jedná o svrab. Maminka dostala sirnou mast a její zdravotní stav se konečně začal zlepšovat,“ doplnila dcera Jana.

Vodárenská věž v Plzni
Vodárenská věž pro galerii i tetování

Ředitel Privamedu Miroslav Mach uvedl, že žádný pacient ani nikdo z personálu v poslední době netrpěl ani aktuálně netrpí infekční zánětem, jejž způsobuje zákožka svrabová. Pouze v jednom případě nemocná (nikoliv paní Jana) trpěla při hospitalizaci pouze běžnými kožními problémy.

„Svrab dostala až po návratu domů,“ doplnil ředitel.

Stejnou diagnózu si však od lékařky před několika týdny vyslechla rovněž jedna zaměstnankyně Privamedu. „A nejsem jediná, kdo se nakazil. V lékařské zprávě to mám černé na bílém,“ zdůraznila žena, jež si nepřála být jmenována, ale redakce její totožnost zná. Deník má k dispozici též dokument o nálezu svrabu. „Všechno jsem musela vyprat a vydezinfikovat. Nejvíce jsem se ale bála, že to přenesu na své dvě malé děti,“ svěřila se Plzeňanka.

Stejně jako ředitel Privamedu se k situaci vyjadřuje primář Centra následní péče Oldřich Berka. „Jedná se o mylné informace. U několika zaměstnanců se objevila stafylokoková dermatitida s podobným klinickým obrazem, jako má svrab,“ ozřejmil.

Jestliže se ve zdravotnickém zařízení vyskytne svrab, je povinnost tuto skutečnost oznámit. Krajští epidemiologové však nemají hlášen ani jeden případ.

Den ve vzduchu s Plzeňským krajem na letišti v Plasích. Bavarian Bücker Formation – Skupinové létání historických letadel Bücker Bü-131 Jungmann
OBRAZEM: Na nebi se předvedly stíhačky i legendární dvouplošník