Perný rok pro silničáře se neprojevuje jen nedostatkem peněz na opravu letos obzvláště děravých silnic, ale teď i špatným výhledem na dopravní značky. Řidičům, kteří projíždějí Plzeňskem, totiž před značením mnohde cloní větve. Nezakrývají však jen třeba směrovky, ale i značky upozorňující na zatáčku nebo konec hlavní silnice, takže hrozí i dopravní nehody.

Například jedete–li z Lozy směrem na Nekmíř, za větví můžete snadno přehlédnout varování před zatáčkou. Kam odbočit v Horní Bříze, když vjedete do města od Záluží, si přečtete jen, když jedete velmi pomalu. Podobné je to i na jižním Plzeňsku. Tak například na silnici od Zelené do Lužan směrovku na Nezdice nepřečtete vůbec. A když pokračujete dál do Lužan, označení konce hlavní silnice před křižovatkou s hlavním tahem z Plzně na Klatovy mohou řidiči lehce zaměnit za označení hlavní silnice. Přeškrtnutí totiž není vidět. Opět kvůli větvi, která narostla víc, než měla. A podobných značek, které nejsou na první pohled bez problémů vidět, je řada. A to i v samotné Plzni, například v Mánesově ulici.

„Před některými značkami musíte přibrzdit, aby byly vůbec čitelné. Je to ale docela nebezpečné, protože v tu samou chvíli se za vás může někdo přiřítit, a je to,“ stěžuje si řidič Karel Erben. „Silničáři mají zřejmě na práci jiné věci,“ dodává.

Ředitelky Správy a údržby silnic Kralovice Jana Kašparová a SÚS Starý Plzenec Jaromíra Škublová se shodují: „Stromy prořezáváme hlavně v zimě a letos na to opravdu nebyl čas,“ říkají. Všechny práce kolem silnic, tedy odklízení sněhu, sekání trávy, prořez dřevin nebo opravy silnic totiž dělají stále ti samí lidé. A protože se letos točili hlavně kolem sněhu a oprav, prořez nestihli. „Navíc jsme za posyp solí dali dvojnásobek financí, takže si nemůžeme dovolit dát prořezávku někomu jako zakázku. Máme málo peněz i na opravy,“ doplňuje Škublová.

Silničáři ze severního i jižního Plzeňska vyjíždějí na obhlídky a všímat by si měli i viditelnosti dopravního značení. „I když hlavní údržba stromů by se měla dělat v zimě, i teď můžeme při zjištění, že je to někde opravdu potřeba, větve odstranit. Ale naší hlavní starostí jsou teď opravy silnic,“ dodávají ředitelky.