Zlevnit jízdné, pořídit nové vozy, zjednodušovat služby… Těmito kroky chce Plzeňský kraj přilákat obyvatele do veřejné dopravy. Autobusy a vlaky teď jezdí i poloprázdné, ale od Nového roku by se to mělo začít postupně měnit.

Odstartuje proces, kterému hejtman Josef Bernard říká dopravní revoluce. „Plzeňský kraj na veřejnou dopravu každoročně vynakládá částku přesahující jednu miliardu korun. Bohužel počet cestujících, kteří dopravu využívají, je velmi nízký vzhledem k nákladům na provoz vlaků a autobusů. My bychom chtěli tento trend obrátit a přilákat lidi do veřejných dopravních prostředků. Prvním krokem jsou slevy na jízdném, ale mnohem zásadnější bude obměna vozového parku jak autobusů, tak nasazení nových vlakových souprav nebo využití souprav repasovaných,“ říká Bernard.
Vedení kraje vkládá do změn velkou naději. „Věříme, že zvýšení komfortu dopravních prostředků, ale také do budoucna například možnost mít Plzeňskou kartu přímo ve svém mobilním telefonu, jsou kroky, které povedou k přílivu cestujících do veřejné dopravy,“ dodává Bernard.

Kraj chce změnami do roku 2021 zvýšit počet cestujících ve veřejné dopravě o 15 %.

SLEVY OD LEDNA

Nové krajské slevy začnou platit 1. ledna. Budou vyšší než ty současné. „Jízdné budou mít levnější vybrané skupiny obyvatel na linkách a spojích, které Plzeňský kraj na svém území objednává a hradí. Podmínkou pro uznání slevy bude prokázání se Plzeňskou kartou, na které bude nahrán slevový profil zákazníka,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek.
Za 50 % základního jízdného budou cestovat studenti ve věku 15 až 26 let, důchodci, držitelé zlaté Janského plakety, váleční veteráni a ti, kteří čerpají mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Studentům bude sleva platit po celý rok, stejně jako žákům ve věku 6 až 15 let, kteří však budou jezdit jen za 25 %.

Petr Spálený
Petr Spálený se vrací na pódia. V Plzni zazpívá i s Miluškou Voborníkovou

V ZÓNÁCH I MIMO NĚ

Slevy budou platit v celém kraji, nejen v síti Integrované dopravy Plzeňska (IDP), která se ostatně od Nového roku rozšíří o Plzeň-sever a od července o zbytek kraje. „Budou poskytovány jak v oblasti IDP, tak na celém území Plzeňského kraje, a to na jednotlivé jízdné dopravců i časové předplatné. Dosud byly krajem poskytovány slevy pouze v IDP, a to formou časového předplatného jízdného,“ doplňuje Dušan Pakandl, vedoucí krajského odboru dopravy .

Aby se cestující snáze dostali k Plzeňské kartě, začne ji nově kromě Plzně vydávat patnáct dalších měst.
Distribuční místa budou v Bezdružicích, Manětíně, Kralovicích, Zbirohu, Tachově, Horšovském Týně, Bělé nad Radbuzou, Rokycanech, Domažlicích, Sušici, Klatovech, Nepomuku, Horažďovicích, Železné Rudě a Kašperských Horách.

Karta s pětiletou životností vyjde na 170 korun Martin Fencl ze společnosti POVED (Plzeňský organizátor veřejné dopravy) upřesnil, jak bude možné poznat, na kterých autobusových linkách a ve kterých vlacích je na slevu nárok: „Linky budou mít uvedeno v jízdních řádech, že jsou na nich poskytovány slevy Plzeňského kraje. Vozidla, zejména autobusy příměstské dopravy, budou viditelně označena.“

NOVINKY JEN PRO LINKY OBJEDNANÉ KRAJEM

Plzeňský kraj příští rok objedná v autobusové dopravě o 680 tisíc, v drážní o 130 tisíc kilometrů více než v roce 2017.
Dopravu pro kraj zajišťuje jedenáct autobusových a dva drážní dopravci. O poskytování slev budou cestující informováni označením autobusů vlevo dole za předním oknem. Informace bude rovněž uvedena v poznámkách jízdních řádů.
Slevy budou poskytovány také v osobních a spěšných vlacích, v rychlících Českých drah v úseku Klatovy-Železná Ruda a v rychlících dopravce GWTR. Autobusoví dopravci vedle linek objednaných krajem provozují také komerční linky, na kterých slevy Plzeňského kraje platit nebudou. Největší autobusový dopravce v kraji má tyto linky uvedené na svých webových stránkách.

Více informací nejen o nových slevách, lze najít na webu Plzeňského organizátora veřejné dopravy www.poved.cz

BAREVNÉ PANTERY VYBÍRALI LIDÉ

Plzeň – Za rok, po změně jízdního řádu v prosinci 2018, vyjedou na koleje Plzeňského kraje elegantní novinky. Na trať z Plzně do Horažďovic a do Pňovan se chystají soupravy RegioPanter, které na požadavek hejtmanství za miliardu pořídí České dráhy.

Modrou barvu vlaků zvolili obyvatelé kraje. Budou klimatizované, nabídnou Wi-Fi i elektrické zásuvky. Alespoň jeden vůz v soupravě bude mít místo pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace.

Ilustrační foto
Lidé už mohou žádat o voličské průkazy pro prezidentské volby

Kralovice – Plzeň, kolik ušetříte?

• jednotlivé jízdné: 48 Kč
• jízdné za 1 měsíc (2017): 2016 Kč
• měsíční jízdné v IDP (2018): 1472 Kč sleva 544 Kč

• studentské jízdné (2017): 36 Kč
• studentské jízdné (2018): 24 Kč sleva 12 Kč

• jízdné pro studenta
 za 1 měsíc (2017): 1512 Kč
• měsíční jízdné studenta
 v IDP (2018): 736 Kč sleva 776 Kč

• roční jízdné jen v době
 školy (2017): 13 968 Kč
• roční předplatné IDP (2018): 6504 Kč sleva 7464 Kč
 (vč. víkendů a prázdnin, neomezeně v rámci předplacených zón)

důchodci, veteráni, dárci krve, rodiče na mateřské
dojíždějící do Plzně (Kralovice – Plzeň – Kralovice)
• jízdné 2017: 96 Kč
• jízdné 2018: 48 Kč sleva 48 Kč
• jednotlivé jízdné za
 21 návštěv Plzně (2017): 2016 Kč
• IDP za 1 měsíc (2018)
 (neomezený počet cest): 736 Kč sleva 1280 Kč

Rychlíky na Most jen pro soukromníka

• Rychlíky na trati 160 Plzeň–Most bude od této neděle vypravovat už jen soukromá společnost GW Train Regio. Provozování některých spojů na této trati jí vloni zadalo ministerstvo dopravy, společnost přišla s novými soupravami a nižšími cenami a kraj se na základě dobrých zkušeností i kvůli zjednodušení rozhodl svěřit jí všechny.

Hledání dopravců na koleje i silnice

• Plzeňský kraj bude v roce 2018 vybírat dopravce pro drážní dopravu a bude chtít, aby jezdili co nejkomfortněji. V podmínkách stanoví zařazení repasovaných vozidel, která budou splňovat vyšší standardy. Dopravce bude vybírat pro trati a oblasti:
• trať 170-183 Hořovice-Plzeň-Klatovy, nová vozidla
(v případě získání dotací z operačního programu)
• oblast Plzeňsko
• oblast Pošumaví a Český les

• Začne také hledání autobusových dopravců pro veřejnou linkovou dopravu v celém kraji. Kraj se rozdělí na celek SEVER a celek JIH a podmínkou pro nového dopravce bude, že bude muset od 1. 1. 2020 nasadit nové autobusy.

Dříve rušná část centra je v současnosti místem, kterému se mnozí spíše vyhýbají
Kdy se na Americkou vrátí život? Snad za 10 let