Velký dopravní třesk je tady. Už zítra se mohou cestující v Plzeňském kraji těšit na novinky v autobusové dopravě. Od 14. června totiž budou po kraji jezdit tři stovky nových vozů v barvách Plzeňského kraje. Kraj zároveň spustí nový dispečink a do konce června budou lidé jezdit v autobusech za 12 korun.

Fotbalisté Sokola Plzeň-Letná vyrazili už podvacáté na kolech z Plzně na klubovou chatu do Srní.
Parta z Letné jela zase až na Srní. Už podvacáté

V neděli v kraji střídá dosavadního dominantního dopravce ČSAD Arriva. Nová společnost za vozy zaplatila téměř jeden a půl miliardy korun. Ty poskytnou cestujícím nejvyšší možný komfort. Budou nízkopodlažní, klimatizované, opatřené dvojitými skly, bezpečnostními pásy, informačními panely nebo Wi-Fi připojením. „To bude zatím zavedené jen v páteřních linkách, pokud ale uvidíme, že ho lidé hojně využívají, necháme připojení nainstalovat i do dalších vozů,“ uvedl krajský náměstek pro dopravu Pavel Čížek.

TESTOVACÍ JÍZDNÉ

Významnou novinkou je také zřízení centrálního dispečinku, který bude spolupracovat s dispečinky ostatních dopravců, a bude tak mít přehled o hromadné dopravě v kraji a zajistí, aby spoje navazovaly. Cestujícím bude dispečink případné zpoždění navazujících spojů hlásit prostřednictvím informačních panelů. „Tuto službu už řadu let poskytují České dráhy, nově se k nim nyní přidají i autobusy. Informace o spojích budou moci lidé sledovat na webových stránkách IDPK a na informačních panelech v přestupních uzlech,“ sdělila ředitelka Plzeňského organizátora veřejné dopravy (POVED) Zdeňka Kmochová.

Bikery čeká letos upravená a mírně obměněná trať. Do budoucna vznikne nová lehčí trať pro úplné začátečníky.
Špičák zpoplatnil rozhlednu, ale nabízí dětské atrakce zdarma

Cestující rovněž potěší testovací jízdné. Od 14. do 30. června v autobusech Arrivy za nepřestupnou jízdenku jednotně zaplatí 12 korun. Od 1. července pak kraj spustí krajský tarif, který lidem umožní cestovat na jednu jízdenku jak vlakem a autobusem, tak i plzeňskou hromadnou dopravou.

Jaké změny přináší 14. červen:
- tři stovky nových komfortních nízkopodlažních autobusů v barvách Plzeňského kraje
- do 30. června testovací nepřestupní jízdné za 12 korun
- centrální dispečink, který bude monitorovat vlakovou a autobusovou dopravu a rovněž městskou hromadnou dopravu v Plzni a cestujícím bude na informačních tabulích hlásit návaznost spojů nebo případná zpoždění