Plzeňany i návštěvníky města vozí dopravní podniky už 120 let. Základní sítě elektrických drah se ale začaly stavět už před rokem 1899.

V době zahájení provozu tramvají, a tedy i městské veřejné dopravy v Plzni, se dopravní podnik nazýval Elektrické dráhy královského města Plzně. „Společnost se postupně začala starat o výrobu a distribuci elektrické energie a o budování městské rozvodné sítě. S rozmachem města poptávka po elektrické energii stoupala a nezastavily ji ani události první světové války. Byly zapotřebí nové zdroje energií, a tak byla v roce 1922 zprovozněna moderní vodní elektrárna na Denisově nábřeží, která dopravnímu podniku slouží dodnes,“ říká mluvčí PMDP René Vávro.

Návštěvníci oslav se budou moci zdarma svézt historickými vozy. Na snímku Škoda 706 RTO.Zdroj: PMDP

TROLEJBUS ZA VÁLKY

Za první republiky zažívalo podnikání ve veřejné dopravě rozmach. Důkazem toho bylo roku 1929 zavedení autobusové dopravy v Plzni. V roce 1941 vyjel ve městě první trolejbus. V té době oproti autobusům kapacitní, pohodlný a tichý dopravní prostředek. „V 50. a 60. letech vznikala vozidla nových konstrukcí. Do Plzně se dostaly tramvaje řady T, zakončené legendární a dodnes po-užívanou tramvají typu T3,“ popisuje Vávro. Novodobá historie společnosti se datuje od roku 1998, kdy se dopravní podniky vrátily do rukou města ve formě akciové společnosti se stoprocentním vlastnickým podílem Plzně a dostaly současné jméno.

V rámci oslav připravily PMDP program ve vozovnách na Slovanech a na Karlově. „Hlavní program se uskuteční na Karlově. Lidé si budou moci prohlédnout výstavu historických i současných vozů a prostor depa, kam se lze podívat pouze při zvláštních příležitostech. Prohlídky historických a současných tramvají nabídne vozovna Slovany. Bude možné se zúčastnit i jedné z posledních prohlídek vozovny před rekonstrukcí plánovanou na rok 2020,“ dodává Vávro s tím, že je připravena i prezentace o rekonstrukci.

Samice šimpanze Brigitte
Uprchlá šimpanzice dostala uspávací střelu