VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez Plzeňské karty to má pasažér složitější

PLZEŇ - Možností, jak zakoupit jízdné na veřejnou dopravu v Plzni, je dost. Mnohem štědřejší je ale nabídka pro uživatele Plzeňské karty nebo Plzeňské jízdenky (obdoba karty, ale bez fotky).

16.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Kdo si chce pořídit předplatné, ani jinou možnost než vlastnit kartu, nemá. Předplatné se totiž dá „nabít“ jedině na ní.

Ale i ten, který si kupuje pouze jednotlivé jízdné, má s kartou jednodušší život. Cardman (oranžové odbavovací zařízení s displejem) na zakoupení jízdenky pomocí karty je totiž v každém vozidle MHD, takže odpadá starost s tím, kde sehnat na poslední chvíli lístek, jestli je ještě otevřená trafika nebo je poblíž nějaký automat na lístky.

V odbavovacím zařízení navíc dostanete přestupní lístek s možností volby, jak dlouho pojedete. Ušetříte tak nejen čas, ale i peníze. „Nejezdím tak často, proto nemám na Plzeňské kartě nabité předplatné. Když ale občas jedu MHD do práce, je pro mě levnější i pohodlnější koupit lístek pomocí karty v Cardmanu, než kdybych kupoval lístky v trafice. Vždycky totiž přestupuji, a tak ušetřím 12 korun na jedné jízdě do práce,“ vysvětluje Petr Král.

Plzeňské městské dopravní prostředky (PMDP) nyní ještě pro držitele Plzeňské karty rozšiřují možnost dobití karet v samoobslužných terminálech. Od začátku října funguje pět těchto automatů, kde si můžete dobít předplatné či elektronickou peněženku pomocí platební karty sami. Dalších 20 terminálů by mělo být nainstalováno v Plzni a okolí do konce roku.

Lidem, kteří Plzeňskou kartu či jízdenku nevyužívají, se naopak manévrovací prostor spíš zužuje. Nemohou si už koupit ručně vypisovanou jednodenní jízdenku za 40 korun, počet automatů na lístky je trvale dost nízký.

Novinkou bude od 1. listopadu nabídka nepřestupných jízdenek u řidiče za 20 korun pro ty, kteří nemají ani nabitou Plzeňskou kartu, ani si nestihli koupit lístek. Zatím budou „pojízdné“ prodejny fungovat pouze v autobusech.

Vozy MHD

Kde pořídíte?
CARDMAN – odbavovací zařízení je v každém voze MHD
Co pořídíte?
Plnocenné přestupné jízdné
30 minut 12 Kč
60 min. 16 Kč
180 min. 26 Kč
24 hodin 40 Kč
nebo zlevněné přestupné jízdné na stejné časové období za polovinu ceny (bez přestupu platí jízdenka až do cílové zastávky bez časového omezení)
Jak pořídíte?
Lze nakoupit pomocí nabité Plzeňské karty nebo Plzeňské jízdenky
ŘIDIČ – pouze řidič autobusu
Od 1.11. lze přímo u řidiče koupit nepřestupnou jízdenku. Musí se ihned označit ve strojku.
Jediný druh stojí 20 Kč
CARDMAN. Zařízení, které je v každém vozu, umožňuje držitelům Plz. karty a Plz. jízdenky například nákup 30minutové jízdenky

Automaty na jízdenky

MERONA – 21 oranžových (starých) automatů na větších zastávkách a konečných MHD
Vydávají jeden druh nepřestupné jízdenky za 12 Kč nebo zlevněné za 6 Kč.
Jsou na mince. Jen 10 automatů vrací na větší částky
CALE MP – 64 novějších automatů kovové barvy na větších zastávkách a konečných MHD
Vydávají 12korunové a zlevněné 6korunové nepřestupné jízdenky a jednodenní jízdenku za 40 Kč (u některých je vyznačeno pouze den, kdy platí. Některé umí vyznačit i čas. Ty platí 24 hodin od pořízení.
Automaty jsou na mince a nerozměňují.
AUTOMATY. Nové automaty (vlevo) umějí vydávat i jednodenní jízdenku (dole) . Jinak automaty nabízí pouze šesti nebo 12 korunové

Trafika

PRODEJ TISKU/TABÁK
Jednotlivé nepřestupné jízdné za 12 Kč a zlevněné za 6 Kč a Plzeňská jízdenka za 300 Kč a 600 Kč (nabité na 200 resp. 500 Kč).
Prodej za hotovost.
TRAFIKA. V prodejnách tabáku si už koupíte pouze jednorázové nepřestupní jízdenky za 12 a šest korun nebo Plzeňskou jízdenku

Zákaznické centrum

DENISOVO NÁBŘEŽÍ 12 TYLOVA ULICE 12
Pořídíte jednotlivé jízdné, Plzeňskou jízdenku (PJ), lze zažádat o Plzeňskou kartu (PK) a její mutace a aktivovat na ní předplatný tarif na 1 – 123 dní, 190 dní nebo 380 dní.
Dále lze nabít hotovost na PK a PJ nebo vrátit peníze uložené v elektronické peněžence na PK.
Služby se platí hotově nebo na Denisově nábřeží lze platit bankovní kartou.
TYLOVA ULICE. Na tomto místě se tvoří největší fronty. Při nástupu vysokoškoláků prodejna „nestíhala“, nyní je i tady prodloužena pracovní doba. Nejčastěji se dobíjí a aktivuje Plzeňská karta

Informační centrum

NÁMĚSTÍ REPUBLIKY A NÁDRAŽÍ ČD
Plzeňská jízdenka za 300 a 600 Kč (nabitá na 200 resp. 500 Kč).
Platit lze hotově i bankovní kartou.
INFORMAČNÍ CENTRUM. Na náměstí Republiky chodí hlavně turisté, mohou si zde pořídit Plzeňskou jízdenku

Samoobslužné terminály

TERMINÁLY – zatím je instalováno 5 automatů
– Lochotín, ÚMO 1, alej Svobody
– Bory, kon. tramvaje č. 4
– Slovany, ÚMO 2, Koterovská
– v hale ČD hlavní nádraží
– ZČU, Borská pole, hlavní aula
Do konce roku má být k dispozici 25 terminálů.
Od 1. ledna 2008 bude možno nabít Plzeňskou kartu (také Plzeňskou jízdenku a kartu ISIC) všemi druhy předplatného (1 – 123 dní, 190 dnů, 380 dnů) v plnocenné i zlevněné variantě nebo dobít elektronickou peněženku karty.
Zatím lze dobít jen elektronickou peněženku nebo omezené druhy předplatného na příští rok.
Plzeňskou kartu a jízdenku lze nabít pouze převodem z bankovní karty.
TERMINÁLY. Úplná novinka nabízí držitelům Plzeňské karty nabití předplatného nebo elektronické peněženky z bankovní karty. Zatím terminál „umí“ jen předplatné na příští rok

Test Deníku: Jak fungují jízdenkové automaty?

Automaty na jízdenky pro městskou hromadnou dopravu vesměs fungují. Ověřili jsme to včera 15. října v rámci testu Deníku. Obešli jsme 22 z 85 automatů. Jen dva přístroje byly mimo provoz. Jeden starý oranžový u Severky a druhý moderní na trolejbusové zastávce u hlavního vlakového nádraží.

To, že automaty občas nefungují, trápí ale cestující méně než fakt, že nevrací peníze. To umí jen deset z 21 oranžových. „Je to pěkně nepraktické,“ říkají cestující.

Na zastávce tramvaje v Sirkové ulici stál nešťastný Petr Brunclík a snažil se z automatu dostat lístek. „Nemáte drobné?“ zeptal se. „Podle mě je to nesmysl, že automaty peníze nevrací,“ míní Brunclík.

I on se už prý za poslední dobu minimálně třikrát setkal s tím, že automat nefungoval. „Nezbylo mi pak nic jiného, než jet načerno,“ dodal Brunclík.

Podle trafikantky Růženy Winnové si lidé stále raději kupují jízdenky v trafice. „Kupují si je tu hodně, i když je hned vedle stánku automat. Tady mají jistotu, že lístek opravdu dostanou, a můžou si jich koupit víc, aniž by museli mít přesně drobné. Protože my jim peníze vrátíme,“ konstatovala Winnová.

Jestli jsou automaty na jízdenky v provozu, se podle mluvčího plzeňských dopravních podniků Davida Hrdiny zjišťuje průběžně při vybírání peněz. „V centru města se dělá průměrně jedna kontrola za hodinu, v okrajových částech Plzně pak jednou za dva dny. Téměř každá závada automatů je důsledkem úmyslného ucpání automatu například víčkem od plechovky, od lahve nebo dřívkem od nanuku,“ uvedl Hrdina.

Nespokojení cestující, kteří v důsledku nefunkčnosti automatů jízdenku nepořídí, někdy píší na dopravní podniky stížnosti. „V září jsme jich obdrželi šest. Třikrát stěžovatel uvedl nefunkčnost automatu a třikrát nevydání jízdenky ani peněz. Těmto lidem byly zaslány jízdenky v hodnotě, která byla uvedena ve stížnosti,“ dodal Hrdina.

16.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejová extraliga: Mountfield HK - HC Škoda Plzeň.
21

Před pauzou přišla studená sprcha

Curling muži.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Nejpřívětivější úřad je ve Starém Plzenci

Starý Plzenec – Město zaujalo novinkami, které zavedlo během roku.

Házenkáři Talentu zlomili odpor Hranic až čtvrt hodiny před koncem

Plzeň vstoupila do druhé poloviny extraligy házené vítězně. V nedělním 12. kole vyhrála v Hranicích 24:20. Talent v tabulce zůstává druhý se ztrátou jednoho bodu na vedoucí Zubří.

Čeští curleři si zahrají nedělní play-off o postup na olympiádu

Plzeň - Česká mužská reprezentace v curlingu zvládla první krok k postupu na olympijské hry v Pchjongčchangu.

Řezník si udělal na půdě hokejové muzeum

Vzácná sbírka: puky z celého světa i výstroj Jiřího Holečka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT