„Celý rok dáváme inzeráty, že hledáme zaměstnance. Nyní se situace změnila. Před agenturou nám stojí lidé, že zoufale shání zaměstnání. Jedná se o uchazeče o montážní práce,“ potvrzuje jednatel plzeňské personální agentury Presente František Kapoun. Podle odhadů, které má společnost k dispozici, se situace ještě zhorší.

„U nás je to podobné. Týká se to především firem z Borských polí, které se zabývají výrobou dílů pro automobilový průmysl,“ řekl zástupce další z plzeňských agentur, který si nepřál být jmenován.

Krize se začíná dotýkat například společnosti Yazaki vyrábějící kabelové instalace pro automobily. „Nabírání agenturních zaměstnanců jsme omezili zatím mírně. Asi tak o čtyřicet až padesát lidí. Teď ještě dobíhají nasmlouvané zakázky. Jak to bude vypadat příští rok, to zatím není jasné. Nejspíše se začnou problémy projevovat,“ vysvětluje jednatelka společnosti Iveta Šustrová. Jedním z opatření, které Yazaki zavede, bude úprava směn.

Nové zaměstnance nepřibírá ani výrobce řídících systémů Jtekt. „Služeb agenturních zaměstnanců nevyužíváme. Propouštění stálých pracovníků nebo omezení výroby nechystáme. Minimálně do konce roku je zakázek dostatek,“ říká finanční manažer firmy Štěpán Kroupa.

Více se dočtete ve čtvrtečním Plzeňském deníku.