„Koncem loňského roku jsme přebrali z magistrátu asi 1700 žádostí o umístění do domovů důchodců, ústavů sociální péče či penzionů pro seniory. Pořadník je teď řádově o stovky žádostí tenčí,“ potvrdil ředitel Městského ústavu sociální péče (MÚSS) Vladimír Chuchler.

Dodal, že navíc nejde spoléhat na to, že žadatelé, když na ně přijde řada, do ústavu skutečně nastoupí. „Podle nového zákona totiž kontaktují rovnou konkrétní zařízení, o které mají zájem. Stává se, že žádost pošlou „pro jistotu“ hned do několika ústavů, takže údaje v pořadnících jsou zkreslené,“ dodal Chuchler.

Podle Karla Dudy ze sociálního odboru magistrátu dostávají dospělí příspěvek na péči ve výši dva, čtyři, osm nebo jedenáct tisíc korun a děti tři, pět, devět či jedenáct tisíc korun. Výše peněz se odvíjí od míry závislosti žadatele na pomoci okolí. „Požádat si může na příslušném sociálním odboru městského obvodu každý. Dávku však posuzuje posudková komise z odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Plzni,“ řekl Duda.

Zařízení, která mohou senioři v Plzni využít, jsou jednak pod hlavičkou MÚSS (domovy pro seniory v Kotíkovské ul. 15 a v Západní ul. 7, se zvláštním režimem na Klatovské třídě 145, v Kotíkovské 15 a v Západní 7, penziony pro důchodce v Partyzánské ulici v Doubravce, v bolevecké ulici U Jam či na Nové Hospodě), lze ale využít i zařízení Městské či Diecézní charity Plzeň.

Ty spravují například Domov důchodců sv. Jiří v Doubravce nebo Domov pokojného stáří sv. Alžběty v Hlavanově ulici.

Kvůli menšímu zájmu seniorů se podstatně zkracuje i doba čekání na umístění. V každém z ústavů je odlišná „ Lidi, kteří zařízení skutečně potřebují, protože jsou například v tíživé situaci, jsme schopni umístit do měsíce,“ uvedl Chuchler.

Důchodci novou situaci vítají. „Je dobré vědět, že pro mě budou mít volno, až to budu potřebovat,“ řekla Anna Pavlisová.