„Když děti studují, mohou u nás zůstat do 26 let, když dokončí školní docházku, opouští dětský domov v osmnácti letech. Přestože jim i další roky pomáháme, vstup do života pro ně není lehký. Proto jsme se tohoto projektu zúčastnili,“ vysvětlila vychovatelka a zástupkyně ředitele Dětského domova v Nepomuku Věra Nováková.

Děti tak například se svými vychovatelkami vyrazily na tři dny do terénu. Dostaly peníze a musely se o sebe pod dohledem postarat. „Děti si tak nakupovaly samy jídlo, šly do banky, kde si vyzkoušely založit účet či vyřídit sociální dávky. Zkrátka řešily problematické situace, kterým se v životě určitě nevyhnou,“ sdělila zástupkyně ředitele.

„Jednali jsme s nimi jako s dospělými, nechali je v tom plavat a pak jim vysvětlili, co udělaly špatně, co dobře. Určitě tím získaly větší sebevědomí,“ dodala.

Děti byly z projektu nadšené. „Bylo to výborný, řekla bych, že jsem to zvládla dobře,“ řekla nám například osmnáctiletá Petra. „Vyzkoušeli jsme si všechno, jak to v životě chodí, co a jak je třeba vyřídit. Velice mě to bavilo, byla to dobrá škola do života,“ pochvalovala si sedmnáctiletá Kateřina Kapusiová. V sobotu do Dětského domova v Nepomuku, jako tradičně před Vánoci, dorazila americká posádka z Německa a přivezla dětem dárky. „Spolupracujeme s nimi již řadu let a jsme za to vděčni. Vozí sem hračky, oblečení i nábytek,“ uvedla Nováková.